Bulion z omletem
Składniki:
- 2 litry wody
- marchewka, pietruszka, por, bulwa selera, cebula
- natka pietruszki
- sól i pieprz do smaku
- 5 jaj
Przygotowanie:
Warzywa obieramy, kroimy i gotujemy z nich bulion. W tym czasie robimy omlet z 5 jaj oddzielając najpierw żółtka od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę dodając potem żółtka, szczyptę soli i pieprzu. Masę wylewamy na rozgrzaną patelnię i przykrywamy pokrywką, by się ścięła. Gotowy puszysty omlet kroimy w romby lub w trójkąty, posypujemy czerwoną papryką i układamy na dnie talerza. Wlewamy do tego bulion i przebieramy natką pietruszki.
Pieczeń rzymska
Składniki:
- 30 dag mięsa wołowego
- 30 dag mięsa wieprzowego
- 1 czerstwą bułkę kajzerkę
- cebula
- 2 jaja
- sól i pieprz do smaku
- 6-8 plastrów wędzonego boczku
Przygotowanie:
Mięso zemleć w maszynce razem z bułką namoczoną wcześniej w wodzie i odciśniętą. Na rozgrzanej patelni trzeba zeszklić drobno pokrojoną cebulę i dodajemy ją do mięsa razem z dwoma jajkami. Doprawiamy solą i pieprzem. Mięsną masę dokładnie rozrabiamy rękami i formujemy z niej gruby wałek. Wkładamy go następnie do blaszanej foremki keksowej na wierzchu kładąc plastry wędzonego boczku. Pieczemy godzinę w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu należy odczekać aż pieczeń ostygnie. Wykładamy ją następnie na półmisek i kroimy w grube plastry polewając je ciemnym sosem do pieczeni np. musztardowy.
Sos: do roztopionego na patelni masła dodajemy łyżkę mąki i podlewamy bulionem dokładnie mieszając. Pod koniec smażenia dodajemy 2-3 łyżki musztardy.
Pieczeń podawać z ziemniakami i sałatką z kapusty kiszonej.
Sznycel z cielęciny
Składniki:
- 80 gram (do 1 kg) cielęciny bez kości
- marchewka, pietruszka, seler, por
- 3 szklanki wody
- rozmaryn, tymianek, jagody z jałowca, natki pietruszki
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Robimy bulion z drobno pokrojonych warzyw. Od zagotowania gotujemy bulion 10 minut. Pod koniec dodajemy świeżo posiekany rozmaryn, jedną łyżeczkę tymianku, jedną łyżeczkę rozgniecionych jagód z jałowca, 3 łyżeczki posiekanej natki pietruszki i sól, pieprz do smaku. Ugotowany bulion odstawiamy by ostygł. Cielęcinę kroimy w grube plastry i wkładamy je do zimnego bulionu (marynaty). Odstawiamy na 2-3 godziny w zimne miejsce. Po tym czasie wykładamy plastry do dużej foremki wyłożonej srebrną folią lub do naczynia żaroodpornego i wylewamy na to resztę marynaty. Pieczemy w piekarniku przez 1 godzinę w 180 stopniach.
Chleb domowy
Składniki:
- 1 kg mąki pszennej razowej (albo orkiszowej)
- 10 dag drożdży
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka soli
- 4 szklanki letniej wody
- kwas chlebowy (masa z szklanki żytniej mąki, szklanki ciepłej wody, 2-3 łyżek kefiru i kromki razowego chleba; odstawiamy pod przykryciem na 2-3 dni i od czasu do czasu mieszamy)
Przygotowane:
Drożdże rozrobić z wodą, cukrem, odrobiną mąki. Jak drożdże urosną to wlewamy je do 1 kg mąki w misce. Wyrabiamy masę dosypując sól. Dodajemy zakwas chlebowy i dokładnie wyrabiamy tak, by w cieście znalazło się dużo powietrza, żeby podczas wyrabiania mlaskało". Pod koniec wyrabiania dodajemy kminek, sezam, siemię lniane, anyżek, kolendrę, majeranek w zależności kto co lubi. Można dodać też pestki dyni czy słonecznika. Ciasto wyrabiamy, przykrywamy misę ściereczką i odstawiamy, by ciasto wyrosło. Jak zwiększy swoją objętość dwu- trzykrotnie to jeszcze raz je wyrabiamy, dodajemy odrobinę oleju i formujemy gruby wałek. Pieczemy.