Śledzie w zalewie
Składniki:
- 8 płatów śledzi
- 3 cebule
- 3 cytryny
- 1 szklanka oleju
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 2 listki laurowe
Przygotowanie:
Gotowe płaty myjemy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Śledzie kroimy na mniejsze kawałki a cebule w małe paski (tzw. piórka). Do szklanki wyciskamy sok ze wszystkich trzech cytryn. Przygotowujemy szklankę oleju, trzy ziarenka ziela angielskiego i dwa listki laurowe. Kawałki śledzia układamy naprzemiennie z cebulą w większym słoiku. Całość zalewamy sokiem z cytryny, olejem oraz wrzucamy ziele angielskie i listki laurowe. Słoik zakręcamy wieczkiem i odstawiamy na 4-5 dni.
Śledzie przygotowane w ten sposób podajemy ułożone dekoracyjnie na półmisku.
Śledzie smażone
Składniki:
- 6 płatów śledzia
- 1 łyżeczka świeżo zmielonego ziela angielskiego
- 1 łyżeczka pieprzu mielonego
- 4 liście laurowe drobno pokruszone
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 łyżeczka rozmarynu
- pół łyżeczki mielonych goździków
- pół łyżeczki kardamonu
- 1 łyżeczka oregano
- 1 łyżeczka zmielonego czosnku niedźwiedziego
- 1 łyżeczka szałwi
Przyprawę wymieszać w słoiku.
Przygotowanie:
Płaty śledziowe umyć, osuszyć i posypać przyprawą. Odstawić na 2-3 godziny w chłodne miejsce. Po tym czasie płaty obtoczyć w tartej bułce i smażyć na rozgrzanym oleju (ok. 5 min. na każdą stronę). Podawać z ziemniakami w mundurkach i z kapustą kiszoną zasmażoną na oleju
Przygotowanie kapusty:
1-2 cebule pokroić w piórka i zeszklić na oleju. Następnie zasmażyć wcześniej sparzoną kapustę przyprawiając ją majerankiem i kminkiem do smaku.
Keks z dorsza
Składniki:
- jednorazowe brytfanki ze srebrnego papieru
- 1-2 płaty dorsza
- litr osolonej wody
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1 mały seler
- 1 mały brokuł
- czubata łyżka żelatyny
Przygotowanie:
Dorsz jest dosyć duży, więc trzeba go pokroić w mniejsze kawałki i wyciągnąć ości. Pietruszkę, marchew i seler kroimy wzdłuż, w słupki i gotujemy aż będą miękkie (gotujemy przez ok. 10 minut od zagotowania wody). Dodajemy rybę i gotujemy ją razem z warzywami przez 10 minut. Następnie dokładamy podzielony na mniejsze części brokuł i gotujemy dalej przez 5 minut. Po ugotowaniu wyjmujemy warzywa i rybę osobno oraz przecedzamy. Następnie w garnku rozpuszczamy i gotujemy żelatynę. W tekturowych brytfankach układamy na przemian warzywa i rybę poczym zalewamy żelatyną. Odstawiamy w zimne miejsce.
Galaretę z dorsza wyjmujemy z brytfanek i kroimy jak keks. Kawałki układamy na zielonej sałacie i dekorujemy plasterkami cytryny.
Tatar z łososia
Składniki:
- 40 dag wędzonego łososia bez ości
- 2 białe cebule
- 1 mały słoik korniszonów
- zielony koper lub czosnek niedźwiedzi
- pieprz do smaku
- sok z 1 cytryny
- 1 żółtko
Przygotowanie:
Z łososia usuwamy ewentualne ości i drobno kroimy. Wkładamy do miski i dodajemy żółtko, sok z cytryny i posiekany koperek. Całość dobrze mieszamy i pod przykryciem odstawiamy w chłodne miejsce lub do lodówki na pół godziny. W tym czasie kroimy cebule i korniszony w małą kosteczkę. Schłodzonego łososia formujemy widelcem na półmisku w kształt stożka. Na około stożka posypujemy kawałkami korniszonów i cebuli. Na czubku stożka można dekoracyjnie umieścić kawałek gotowanego na twardo jajka i całość obsypujemy zielonym koperkiem.
Karp Wyjątkowy
Składniki:
- 1 kg fileta z karpia
- 3 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 3 łyżki oliwy
- sok z 1 cytryny
- pół szklanki piwa
- 5 dag rodzynek
- zmielone goździki
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Umyte i osuszone filety natrzeć solą, pieprzem i goździkami. Czosnek obrać i posiekać. Olej rozgrzać na patelni i zeszklić na nim cebulę. Wlać piwo, zagotować i włożyć do tego karpia. Dodać czosnek i dusić na małym ogniu pod przykryciem. Po ok. 10 minutach przewrócić karpia na drugą stronę i dalej dusić przez kolejne 10 minut. Uduszonego karpia przełożyć na półmisek a do sosu wrzucić rodzynki, zagotować i dolać sok z cytryny. Gdy się sos znowu zagotuje, zdejmujemy go z ognia i polewamy nim rybę. Przed podaniem na stół dekorujemy karpia według uznania (listkami pietruszki, plasterkami cytryny, kawałkami mandarynki).
Kutia wigilijna
Składniki:
- 300 gram maku
- 300 gram czystej pszenicy lub orkiszowej
- 200 mln płynnego miodu
- 100 gram orzechów laskowych
- 100 gram orzechów włoskich
- 100 gram rodzynek
- 100 gram wiśni z konfitury lub dżem wiśniowy
- 1 laska startej wanilii lub cukier waniliowy
- sok z 1 cytryny lub sok z pigwy
Przygotowanie:
Mak sparzyć i 2-3 razy zemleć. Pszenicę namoczyć (najlepiej przez noc) i gotować godzinę na małym ogniu aż będzie miękka. Orzechy posiekać. Mak i pszenicę wymieszać z miodem i zasmażyć na maśle (5 dag masła). Dodać następnie wszystkie pozostałe składniki i dokładnie wymieszać. Podawać w salaterkach.