Radio Maryja, mimo upomnienia przez przewodniczącą KRRiT listem z 30 VIII 2007 r. oraz przeprowadzenia monitoringu nie zaprzestało nadawania reklam co jest niezgodne z przepisem art. 4 pkt. 1a ppkt. c ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U nr 253 poz. 2531 z 2004 r.).
Redakcja nadal ogłasza też zbiórki publiczne, które nie mają zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji co jest niezgodne z art. 1 ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych (Dz. U. z dnia 31 marca 1933 r.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji.
Redakcja Radia Maryja posługuje się w propagandzie politycznej treściami dyskryminującymi ze względu na narodowość, co jest niezgodne z art. 4 pkt. 1a ppkt. c oraz art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji.
Przykłady tych naruszeń prawa wymieniam w załączniku.
W związku z notorycznym łamaniem przez Radio Maryja ww. przepisów prawa wnioskuję o:
-
wydanie decyzji nakazującej zaniechanie przez nadawcę społecznego Radio Maryja działań polegających na:
- łamaniu warunków koncesji poprzez nadawanie reklam oraz sponsorowanych audycji,
- łamaniu warunków koncesji poprzez nadawanie przekazów zawierających treści dyskryminujące ze na narodowość,
- nie przestrzeganiu przepisów ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych
na podstawie przepisu art. 10 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji,
- Nałożenia kary pieniężnej w decyzji wydanej na podstawie art. 10 ust. 4 w trybie art. 53 ust.1 i 2 ustawy jw. ewentualnie
- na podstawie art. 38 ust.1 pkt. 2 z uwagi na rażące naruszenie warunków określonych w ustawie i koncesji - cofnięcie koncesji.
Proszę o rozpatrzenie niniejszego wniosku w trybie wynikającym z obowiązujących przepisów postępowania administracyjnego, w przeciwnym wypadku zastrzegam, iż zostanie skierowana skarga na bezczynność organu.
. . . . . . . . .
Pismo wraz z załącznikiem zostanie przekazane do wiadomości:
- Działu Reklamy KRRiT
- mediów
- posłów Sejmu RP
Załącznik
Niepełna lista reklam, audycji sponsorowanych, ogłoszeń o zbiórkach publicznych przeprowadzanych bez zezwolenia oraz przekazów zawierających treści dyskryminujące ze względu na narodowość nadawanych przez Radio Maryja w dniach od 22 do 28 X 2008 r.:
-
Regularne reklamy „Naszego Dziennika” (SPES sp. z o.o.), codziennie po dziewięć, oraz okazjonalne dodatkowe. Np. 27 X o 20:17 o. T. Rydzyk w czasie spotkania słuchaczy Radia Maryja zachęcał do brania reklamowych egzemplarzy „Naszego Dziennika”: „Oddajmy się Matce Bożej [...] Tam dzisiaj był też jeszcze 'Nasz Dziennik', nie wiem czy wszyscy dostali do ręki. Jak nie, to tam jest. Może zaopiekujecie się, żeby wszyscy dostali do ręki, a może nawet dwa wziąć, dać sąsiadowi. I tam są bardzo dobre artykuły, ks. Bartnika szczególnie polecam. Oddajmy się Matce Bożej.” O 20:29 dodał: „Prosimy, weźcie wszyscy 'Nasze Dzienniki', dziękujemy bardzo 'Naszemu Dziennikowi', że zaofiarował nam, i tam są bardzo dobre artykuły, ale szczególnie polecam ks. Bartnika i przekazujcie dalej”.
Fragment regularnie powtarzanej reklamy „Naszego Dziennika” z 27 X, z godz. 21:39 „Zaprenumeruj 'Nasz Dziennik' na rok, a otrzymasz jeden z produktów: czytam w 'Naszym Dzienniku'. Każdy kto wykupi prenumeratę roczną na 2009 r. może wygrać nagrodę specjalną! Skuter [nieczytelne]. Trzy najbardziej interesujące odpowiedzi zostaną nagrodzone! Prenumerata 2009. Ze szczegółami w jutrzejszym 'Naszym Dzienniku'”. Reklama ta została powtórzona o 23:55 oraz następnego dnia o 01:12, 04:04, 06:10, 08:06, 09:30, 11:08 i 13:06
- Reklama zaczynająca się od pieśni „Papieżu pielgrzymie...” nadana 23 X o 13:10. O. T. Rydzyk wzywa w niej do kupna książek i filmów sprzedawanych przez fundacje Lux Veritatis i Nasza Przyszłość: „A gdy kupujecie dobrą książkę dla dzieci, młodzieży czy dorosłych, poproście o bezpłatny następny katalog 'Splendor'...” i podaje ich numery telefonów.
- Reklama sprzedaży książki J. Ryna „Rytm śmierci” wydanej przez fundację Nasza Przyszłość nadana 22 X o 21:58 („Książka została wydana przez fundację Nasza Przyszłość i, proszę państwa, ta książka już w sprzedaży jest w fundacji, fundacja Nasza Przyszłość, ul. Klasztorna 16 78-400 Szczecinek”), o 23:19 („książka została wydana przez FNP i jest już dostępna w sprzedaży”), o 23:40 („dostępna jest w FNP w Szczecinku, pytajmy o tę książkę pod numerem telefonu ...”), 23 X o 00:00 („tę książkę można nabyć w fundacji Nasza Przyszłość”) i o 00:23 („ukazała się ona w tym roku nakładem fundacji Nasza Przyszłość”).
- Kilkunastominutowa reklama osiągnięć Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej nadana 22 X o 18:49 i powtórzona 23 X o 02:28, kończąca się: „Nasz Flesz znajdziecie na stronie www.wsksim.edu.pl. Tam też znajdują się wszelkie informacje dotyczące naszej uczelni, a także opis kierunków kształcenia. Studia pierwszego stopnia, licencjackie, na kierunkach dziennikarstwo i komunikacja społeczna, specjalność kultura medialna. Politologia, specjalności: polityka społeczna, polityka międzynarodowa. Kulturoznawstwo, specjalność turystyka kulturowa oraz kultura audiowizualna. Studia pierwszego stopnia, inżynierskie, na kierunku informatyka, specjalność: techniki multimedialne. Studia drugiego stopnia, uzupełniające magisterskie na kierunku politologia, specjalności: polityka społeczno-ekonomiczna, komunikacja i dziennikarstwo polityczne. Oraz studia podyplomowe, dziennikarskie, relacje międzynarodowe i dyplomacja, zasady wykorzystania funduszy unijnych, grafika komputerowa i techniki multimedialne, zastosowanie informatyki w dydaktyce, polityka ochrony środowiska, kompensacja przyrodnicza. Nasza uczelnia wciąż się rozwija, jedną z najnowszych propozycji jest studiowanie kulturoznawstwa w języku angielskim. mozliwość ta otwiera się dla osób mieszkających poza Europą, opiera się na systemie niestacjonarnym i wykorzystuje tecnhiki kształcenia na odległość. W ramach projektu współpracujemy z wybitnymi profesorami uczelni amerykańskich. Absolutną nowością jest dwusemestralny kierunek studiów podyplomowych retoryka i komunikacja społeczna. Ul. Św. Józefa 23/35, 87-100 Toruń. Telefon: 0 56 6107200, czynny w dni robocze od 10 do 15, www.wsksim.edu.pl”.
-
Wezwania do przysyłania pieniędzy fundacji Lux Veritatis - zbiórka publiczna bez zezwolenia na odwierty prowadzone przez tę fundację. Wypowiedź o. T. Rydzyka, dyrektora Radia Maryja, nadana 23 X o 02:26: „nie możemy ogłaszać konta, ale każdy mądry wie, co robić”.
23 X o 18:16 i 25 X o 13:06 o. T. Rydzyk mówił „w Kaliszu polecamy św. Józefowi także trudną sprawę środków finansowych na te badania”.
25 X o 02:29 o pomoc finansową dla fundacji Lux Veritatis zwracał się R. Kozłowski, a potem nastąpiła seria „intencji” mszalnych reklamujących odwierty fundacji Lux Veritatis - pierwsza jeszcze o 01:59, a potem 02:33, 02:34. O 02:38 i 02:45 modlitwy miały dotyczyć TV Trwam fundacji Lux Veritatis.
27 X o 00:36 o. Z. Pieńkos dziękował za wpłaty „wszystkim, którzy wspierają Radio Maryja, Telewizję Trwam [...] a ostatnio [...] to dzieło, które dzisiaj mogłem na własne oczy zobaczyć, jakim są odwierty geotermalne” fundacji Lux Veritatis.
- Zachęcanie do wpłat na telewizję Trwam - zbiórka publiczna bez zezwolenia: 24 X o 21:32-21:39 (wpłaty na TV Trwam słuchacze mają kierować na konto Radia Maryja).
- Kolejne powtórzenie przez o. T. Rydzyka ksenofobicznej, dyskryminującej ze względu na narodowość tezy „tragedią Polski jest to, że Polską od 1939 r. nie rządzą Polacy” (23 X, 01:43).
- 28 X o 00:25 redakcja nadała nagrany wcześniej artykuł ks. Cz. Bartnika pt. „Cienie rządów liberałów”. O 00:37 można było usłyszeć zdanie odwołujące się do nienawiści narodowej i dyskryminujące ze względu na narodowość: „Ciemność tę pogłębiają jeszcze bardziej niektóre media i sondaże, które przyznają rację Donaldowi Tuskowi, no i jego liberalnemu, niepolskiemu programowi.”