23 III 1994, Watykan (I)

Witam serdecznie uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Szczególne pozdrowienie kieruję do księdza biskupa ordynariusza toruńskiego. Pozdrawiam również dyrektora oraz jego współpracowników duchownych i świeckich. Cieszę się z tego, że mogę spotkać się z Wami w Bazylice św. Piotra. Z wami, którzy bezinteresownie poświęcacie tyle czasu i swoje zdolności dla dobra słuchaczy w kraju.
Radio Maryja istnieje dopiero kilka lat. W ciągu tych kilku lat nastąpił jednak wielki rozwój, tak gdy chodzi o zasięg oddziaływania, jak też o program. Pragnę podkreślić przede wszystkim bogactwo tego programu, który wychodzi naprzeciw podstawowym potrzebom człowieka, uwzględniając przede wszystkim potrzeby religijne. Program ten jest wszechstronny: obejmuje modlitwę, katechezę, informację, muzykę religijną, a także kontakty telefoniczne ze słuchaczami. To wszystko jest wynikiem ogromnej pracy wielu ludzi dobrej woli, znakiem szczerego umiłowania Kościoła i głębokiego zrozumienia jego misji przepowiadania, ewangelizacji. Dekret Soborowy o środkach przekazywania myśli mówi: "Ponieważ Kościół katolicki został ustanowiony przez Chrystusa Pana, aby wszystkim ludziom nieść zbawienie, i wobec tego przynaglany jest koniecznością przepowiadania Ewangelii, przeto uważa on za swój obowiązek głosić orędzie zbawienia również przy pomocy środków przekazu społecznego oraz uczyć ludzi właściwego korzystania z nich". (Inter mirifica, 3).
Wielka jest dzisiaj potrzeba przepowiadania Ewangelii w naszej Ojczyźnie. Potrzebne jest ludziom autentyczne słowo. Słowo, które buduje, a nie dzieli, które wlewa otuchę w zalęknione serca; słowo czyste, proste, głoszące miłość i prawdę. Takim słowem jest orędzie zbawienia. Jest nim sam Chrystus. Tego właśnie słowa wy jesteście głosicielami, ale winniście nade wszystko być jego świadkami. Tylko słowo, za którym kryje się świadectwo życia, słowo wyrosłe na glebie wiary, na glebie nadziei i miłości, będzie miało moc przekonującą i kształtującą człowieka. Będzie mogło stać się narzędziem nowej ewangelizacji.
Już dzisiaj można to powiedzieć, że cenny wkład Radia Maryja w dzieło nowej ewangelizacji buduje rodzinę "Bogiem silną", wychowuje społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie do "cywilizacji miłości".
Radio Maryja wskrzesza tradycję Godzinek - w tej tradycyjnej formy kultu Matki Bożej, Jej Niepokalanego Poczęcia. Wieczorem zaś gromadzi rodziców i dzieci na wspólnej modlitwie różańcowej, przy Apelu Jasnogórskim.
W Liście do Rodzin zachęciłem do modlitwy za rodziny i z rodzinami. Właśnie Radio Maryja pomaga rodzinom włączać się w ten ożywczy nurt troski całego Kościoła o każdą rodzinę, o całą rodzinę ludzką. "Modlitwa służy ugruntowaniu duchowej spoistości rodziny, posiada moc jednoczącą je w miłości i prawdzie". (por. n. 4). Niech tej modlitwy będzie jak najwięcej. Niech ona nie ustaje także na falach eteru.
W ten wielki nurt modlitwy całego Kościoła Radio Maryja pomaga włączyć się także osobom chorym, samotnym, podróżującym, zajętym przy warsztatach pracy. Z kolei poprzez gruntowną katechezę umacnia w wierze radiosłuchaczy, zachęca do zgłębienia Pisma Świętego i literatury religijnej, a dobra muzyka religijna wprowadza dzisiejszy hałaśliwy świat uciszenie, sprzyja skupieniu i refleksji. Moi drodzy, wasza działalność to przede wszystkim służba Kościołowi w Polsce. Głoście zdrową naukę w ścisłej jedności i współpracy z biskupami, którym "został powierzony urząd pasterski, czyli ustawiczna i codzienna troska o dobro wiernych, dobro duchowe wszelkie" (por. Lumen gentium, 27). Tylko w taki sposób wasze apostolstwo "przyczyni się do wzrastania Kościoła i do jego ustawicznego uświęcania" (tamże, 33).
Przy okazji pragnę również podziękować za modlitwy, jakie Rodziny Radia Maryja zanoszą do Boga w intencjach Papieża. Dziękuję wam z całego serca za wszystkie wyrazy przywiązania i solidarności. Bóg zapłać wszystkim tu obecnym, a także wszystkim, którzy są w kraju.
Życzę Radiu Maryja dalszego rozwoju, aby zasięgiem swego działania objęło całą Polskę. A może trzeba trochę wyżej podnieść poprzeczkę i powiedzieć, ażeby sięgnęło do Rzymu albo do Chin, a przynajmniej na Syberię. Ksiądz Stasiu mówi, że jest w Rzymie Radio Maryja, tak że nic nowego!
Niech Wasze radio służy prawdziwej informacji, przepojonej miłością i opartej na sprawiedliwości. Niech przyczynia się do kształtowania ludzkich sumień w duchu nauki Chrystusa.
Was wszystkich, wasze apostolstwo oddaję w opiekę Najświętszej Maryi Panny, którą czcimy jako Gwiazdę Ewangelizacji: "Maryjo (...) wskazuj nam drogi życia, umacniaj w godzinach próby, abyśmy dochowując wierności Bogu i człowiekowi, umieli z pokorą i odwagą przekazywać na falach eteru umysłom i sercom wszystkich ludzi radosną wieść o Chrystusie, Odkupicielu człowieka.
Maryjo, Gwiazdo Ewangelizacji, prowadź nas"! Prowadź Radio Maryja i bądź jego Opiekunką.
Na końcu tego spotkania, po przemówieniu w języku niemieckim do naszych braci z Zachodu, udzielę wszystkim błogosławieństwa apostolskiego.
Bóg zapłać za wasze odwiedziny!
10 szt. RM

29 III 1995, Watykan (II)

Witam serdecznie wszystkich pielgrzymów z Polski, księży Biskupów obecnych na tej audiencji i kilkanaście tysięcy słuchaczy Radia Maryja! [śpiewy] Oprócz tej wielkiej grupy słuchaczy Radia Maryja witam także i inne grupy, nie tak liczne, niemniej zasługujące na wymienienie, a więc z diecezji rzeszowskiej - strażaków, ze Zwróconej koło Ząbkowic Śląskich - parafian Świętych Apostołów Piotra i Pawła, z Leszna - parafian św. Jana Chrzciciela, ze Zgorzelca - grupę młodzieży szkolnej, również grupę Polaków z Neapolu, kilka grup turystycznych - z Opola, Słupska, Krakowa i Bielska Białej oraz innych uczestników audiencji pochodzących bądź z kraju, bądź z emigracji.
Dzisiejsza katecheza była jakby przygotowana na to spotkanie z wielką Rodziną Radia Maryja. Była to bowiem katecheza o Duchowości Maryjnej w życiu rodzin zakonnych, ale także w życiu nas wszystkich. W życiu całego Kościoła, tylu narodów chrześcijańskich na całym świecie, w szczególności naszego polskiego narodu. Myślę, że Radio Maryja i rodzina tego Radia, jest szczególnym, jak gdyby wyrazicielem, wcieleniem tej maryjnej duchowości polskiej. Dlatego was serdecznie witam.
Przybyliście dzisiaj tutaj w bardzo wielkiej grupie, ażeby nawiedzić groby Świętych Apostołów i spotkać się z Papieżem. Towarzyszą wam z ramienia Konferencji Episkopatu: Biskup Toruński i Sekretarz Episkopatu, a także Biskup Sandomierza. Wszystkich serdecznie witam. Obecność księży biskupów nadaje waszej pielgrzymce szczególny wyraz kościelny. Pozdrawiam także Ojca Dyrektora oraz jego współpracowników: wszystkich jego współpracowników duchownych i świeckich.
Dziękuję wam za to spotkanie, przede wszystkim dziękuję wam za modlitwy, za nieustanny różaniec odmawiany w intencji Papieża. Bóg zapłać! To podziękowanie moje zanieście do Waszych rodzin i do całej tej wielkiej Rodziny Radia Maryja - wszystkich, którzy pozostali w Kraju.
Wasze radio - Radio Maryja - istnieje już trzy lata i widać, jak stopniowo dojrzewa do zadań, które postawili sobie na początku jego organizatorzy. Cieszy mnie to, że posiada ono tak wielu słuchaczy w Polsce, a także poza jej granicami. Z uznaniem wypada podkreślić bezinteresowną współpracę wielu osób świeckich i duchownych, zaangażowanych na terenie całej Polski. Właśnie te tak zwane Biura Radia Maryja zorganizowały obecną pielgrzymkę i to spotkanie.
Moi drodzy, zadaniem Radia Maryja jest ewangelizacja, to znaczy rozprzestrzenianie Bożego Orędzia Zbawienia, głoszenie Dobrej Nowiny i dzielenie się nią z każdym człowiekiem dobrej woli.
Napisałem w Adhortacji Christifideles laici: "U progu trzeciego millenium cały Kościół - Pasterze i wierni - musi bardziej uświadomić sobie własną odpowiedzialność wobec nakazu Chrystusa: "<> (Mk 16, 15). Kościołowi zostało powierzone wielkie, wymagające zaangażowanie, wspaniałe zadanie ewangelizacji, ewangelizacji nowej - zwłaszcza w tym momencie dziejowym, u progu trzeciego millenium - ewangelizacji, której świat tak bardzo potrzebuje. Katolicy świeccy muszą się czuć uczestnikami aktywnymi tego dzieła, będąc wezwani do głoszenia Ewangelii i życia według niej w służbie wartości oraz potrzeb osób i społeczeństw" (por. n. 64). Jest to zadanie wyjątkowe, które winno być realizowane z dużą odpowiedzialnością, w jedności z Kościołem i jego Pasterzami dla dobra całej wspólnoty.
Ewangelizacja nabiera pełnego kształtu, gdy staje się świadectwem. Trzeba dawać świadectwo prawdom i wartościom, które wyznajemy jako chrześcijanie - w rodzinie, w miejscu pracy, w szkole, w domu. Taka ewangelizacja, to znaczy głoszenie Chrystusowego orędzia zarówno świadectwem życia, jak i słowem, taka ewangelizacja nabiera swoistego charakteru i szczególnej skuteczności. Powinniśmy być jak miasto na górze, jak widoczna dla wszystkich lampa na świeczniku, aby nasze światło świeciło przed ludźmi podobnie jak latarnia morska, która wskazuje drogę do bezpiecznego portu (por. Mt 5, 14-15).
Moje życzenia dla was tu obecnych i dla wszystkich słuchaczy Radia Maryja pragnę zamknąć w tych słowach św. Pawła abyśmy: "czyniąc prawdę w miłości, wzrastali we wszystko w Nim, w Tym, który jest Głową naszą, w Chrystusie" (por. Ef 4, 15-16). Matce Najświętszej zawierzam dalszą działalność i apostolstwo Radia Maryja. Niech rozwija się ono i przyczynia do utrwalania tu na ziemi cywilizacji prawdy i miłości, zgodnie z wolą Boga i dla Jego chwały.
Dziękując wam serdecznie za te wspaniałe odwiedziny, pragnę równocześnie złożyć życzenia Wielkanocne dla was tu obecnych, dla waszych rodzin, dla całej wielkiej Rodziny Radia Maryja, dla samego Radia Maryja, jego organizatorów, jego słuchaczy, wreszcie dla całej mojej Ojczyzny.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
[przerwa]
Najazd, najazd Radia Maryja na Rzym, na plac św. Piotra. Dobrze mu to zrobiło. Placowi św. Piotra i Rzymowi. Bardzo wam dziękuję za odwiedziny, za ten najazd, no i sprawujcie się dobrze. To nawet nie trzeba przypominać, rodzina Matki Boskiej musi się dobrze sprawować. Myślę, że macie wiele do zrobienia w Polsce, wiele do zrobienia, przez modlitwę codzienną, przez gruntowanie, pogłębianie wiary, przez wpływ na rodziny, przez wpływ na młodzież. Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie radio i że ma, że się nazywa Radio Maryja. Za papieża też się módlcie, żeby się dobrze sprawował.
[tłum: Niech żyje papież!]
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
[tłum: Na wieki wieków, amen.]
I Maryja, matka jego.
[ktoś: Teraz i zawsze]
No, zostańcie z Bogiem.
13 szt. RM

18 IV 1996, Watykan (III)

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Już po raz trzeci słuchacze Radia Maryja przybywają z pielgrzymką do Rzymu, do Wiecznego Miasta, do progów apostolskich, aby spotkać się z Papieżem.
Witam was wszystkich i pozdrawiam bardzo serdecznie. Witam obecnego tu z ramienia Konferencji Episkopatu Księdza Arcybiskupa Mariana Przykuckiego, Księdza Biskupa Zbigniewa Kraszewskiego oraz Księdza Biskupa Głodzia - biskupa polowego Polskich Sił Zbrojnych. Pozdrawiam Ojca Dyrektora oraz jego Współpracowników.
Dziękuję wszystkim za dzisiejsze spotkanie, które stało się już jak widać tradycją, dziękuję za tak liczny udział w tym spotkaniu. W sposób szczególny dziękuję za nieustanną łączność duchową, wyrażaną przez wasze modlitwy, którymi wspomagacie Papieża w jego posługiwaniu Kościołowi powszechnemu. Bóg zapłać! Nie wszyscy słuchacze Radia Maryja mogą być obecni na dzisiejszej audiencji, a więc zanieście im moje podziękowanie i pozdrowienie, wszystkim także waszym bliskim, waszym rodzinom, w szczególności chorym, cierpiącym i ludziom podeszłego wieku.
W czasie spotkania tu, na placu Świętego Piotra, w dniu 29 marca ubiegłego roku - było o wiele zimniej niż dzisiaj - mówiłem, że zadaniem Radia Maryja jest ewangelizacja. Zadanie to Radio Maryja spełnia z wielkim zaangażowaniem od samego początku swej działalności. Wyraża się ono przez katechezę, pogadanki religijne, a zwłaszcza przez wspólną ze słuchaczami modlitwę. W ten sposób posłanie Ewangelii dociera do wielu ludzkich serc, niosąc otuchę i umocnienie. Temat ewangelizacji pragnę też uczynić przedmiotem krótkiego rozważania przy dzisiejszym spotkaniu.
W Liście apostolskim Tertio millenio adveniente napisałem miedzy innymi, że "istnieje (...) paląca potrzeba, aby z okazji Wielkiego Jubileuszu ukazać jasno i głęboko prawdę o Chrystusie jako o jedynym Pośredniku między Bogiem a ludźmi i jedynym Odkupicielu świata (...). W roku 2000 z nową mocą musi zabrzmieć orędzie Ecce natus est nobis Salvator mundi" (n.38) - orędzie Bożego Narodzenia. Chodzi tu o przepowiadanie osoby Jezusa Chrystusa, bo On jest źródłem i fundamentem oraz ośrodkiem całego posłania ewangelicznego, jego centrum. Wyraził to św. Paweł, twierdząc, iż nie chce "znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa i to ukrzyżowanego" (1Kor 2,2). I tego właśnie Chrystusa w całej Jego pełni, Chrystusa żywego, zawsze obecnego, Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem - Jego mamy głosić i o Nim dawać świadectwo. Na Nim budować przyszłość naszych rodzin i całego narodu. Moi Drodzy, w tym roku minęła pierwsza rocznica ogłoszenia encykliki Evangelium vitae. I o tym chciałem wam dzisiaj przypomnieć. Właśnie bowiem "Ewangelia życia, Evangelium vitae - znajduje się w samym sercu Orędzia Jezusa Chrystusa. Kościół każdego dnia przyjmuje ją z miłością, aby wiernie i odważnie głosić ją jako Dobrą Nowinę ludziom wszystkich epok i kultur (n.1). Życie ludzkie ma charakter święty i nienaruszalny, stąd zadaniem każdego człowieka, a zwłaszcza chrześcijanina, jest obrona życia, wszelkiego życia, w sposób szczególny tego nienarodzonego, w łonie matki. Wszelkie ataki godzące w to życie winny się spotkać ze sprzeciwem, jasnym i zdecydowanym sprzeciwem ze strony wszystkich ludzi, zwłaszcza ze strony ludzi wierzących, którzy są synami i córkami Kościoła.
Nie można budować wspólnego dobra, jeśli się nie uznaje i nie chroni prawa do życia; prawo do życia jest filarem każdego cywilizowanego społeczeństwa (por. n.101). Dlatego z wielkim uznaniem pragnę podkreślić wysiłki tych wszystkich ludzi dobrej woli w naszym kraju, którzy mówią zdecydowanie "tak" życiu. Mam tu na myśli poszczególne osoby, wspólnoty, instytucje kościelne, świeckie, czy też organizacje, które służą życiu i głoszą jego świętość i nienaruszalność.
We wspomnianej już encyklice napisałem, iż Ewangelia życia stanowi "integralną część Ewangelii, którą jest sam Chrystus, sam Jezus Chrystus. Tej Ewangelii służymy, podtrzymywani przekonaniem, iż otrzymaliśmy ją w darze i zostaliśmy posłani, aby ją głosić całej ludzkości, <> (Dz. 1, 8). Tak więc zachowujemy pokorną i wdzięczną świadomość, że jesteśmy ludem życia i dla życia i jako ten lud stajemy wobec świata" (n.78). Jesteśmy ludem życia i mamy postępować zgodnie z tym powołaniem. Winniśmy być solidarni z życiem, solidarni z matkami, które oczekują dziecka, solidarni z rodzinami, które potrzebują pomocy moralnej, rady czy też wsparcia materialnego. Obronę ludzkiego życia traktujemy jako zasadniczą część naszego posłannictwa. "Obowiązek służby życiu spoczywa na wszystkich i na każdym z nas" (n. 79). Do tej służby Ewangelii życia potrzebna nam jest siła. Winniśmy czerpać ją od Tego, który przyszedł, "abyśmy mieli życie, i mieli je w obfitości" (J 10, 10). Rozwijajmy w sobie Boże życie wiary, nadziei i miłości, które jest życiem samego Chrystusa w nas. To jest ten najcenniejszy dar, jakim nas Chrystus obdarzył, abyśmy mieli życie nie tylko na miarę człowieka, ale na miarę Syna Bożego, w którym Ojciec ma odwieczne upodobanie. Kochajmy więc to Boże życie w nas i strzeżmy go, bo z niego rodzi się miłość do każdego ludzkiego życia. Te refleksje związane są z okresem wielkanocnym, bo to jest właśnie okres wielkiego zwycięstwa życia nad śmiercią. Te refleksje powierzam wam, drodzy pielgrzymi z różnych stron Polski. Pogłębiajcie wspólnie te prawdy, i starajcie się dzielić nimi w waszych rodzinach i środowiskach, wszędzie, gdzie żyjecie i pracujecie.
Radiu Maryja życzę, aby odważnie głosiło Ewangelię słowem i czynem, aby rozprzestrzeniało na falach eteru Chrystusowe orędzie życia, które jest zawsze orędziem prawdy, miłości i solidarności.
Równocześnie dziękuję Radiu Maryja za to wielorakie i ofiarne zaangażowanie się w apostolstwo słowa, które dzisiaj jest tak bardzo ważne i tak bardzo potrzebne w naszym kraju. Niech ta wielka i odpowiedzialna praca ewangelizacyjna będzie zawsze realizowana w duchu kościelnej wspólnoty w jedności z Episkopatem Polskim. Tylko jedność działania ubogaca i przynosi owoce, a postawione zadanie jest wówczas właściwie urzeczywistniane.
Na tej drodze niech Wam towarzyszy swą opieką Matka Chrystusa, Królowa Polski, Pani Jasnogórska i Matka nas wszystkich. Nigdy się nie spodziewała Matka Boska, że będzie mówiła przez radio. Bóg zapłać!
Cieszę się bardzo, gdy widzę wszystkie transparenty, bo one świadczą, że przybywacie dosłownie ze wszystkich stron Polski. I całą Polskę pozdrawiam na wasze ręce, wszystkich rodaków żyjących w Ojczyźnie, od Karpat do Bałtyku, od zachodu na wschód - wszystkich.
Bardzo się cieszę, że to pozdrowienie pójdzie przez Radio Maryja.
Szczęśliwego powrotu do Polski. A za rok, jak Pan Bóg pozwoli, znowu.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
7 szt. RM

VI 1997, rzecznik Stolicy Apostolskiej dr Joaquin Navarro Valls
Ukazujące się w Radiu Maryja komentarze z Watykanu o. Konrada Hejmo, odzwierciedlają tylko i wyłącznie jego osobisty punkt widzenia.
Źródło: http://recesja.icm.edu.pl/rm/wramrm.htm

16 X 1997, Watykan (IV i przedostatni wyjazd słuch. RM do Watykanu)

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Cieszę się, iż słuchacze Radia Maryja przybyli z pielgrzymką do Wiecznego Miasta, aby nawiedzić groby apostołów i spotkać się z Papieżem, tym razem w rocznicę jego wyboru na stolicę św. Piotra. Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Witam także ks. bpa Andrzeja Suskiego, który jako przedstawiciel Konferencji Episkopatu towarzyszy wam w tej pielgrzymce. To właśnie w Toruniu, a więc na terenie jego diecezji, redakcja Radia Maryja ma swoją siedzibę. Obecność Księdza Biskupa w dniu dzisiejszym jest wyrazem troski Episkopatu o katolickie środki społecznego przekazu w Polsce.
Pozdrawiam Ojca Dyrektora Radia Maryja, oraz jego współpracowników. Dziękuję za trud tej pielgrzymki, dziękuję za to spotkanie, za Wasze modlitwy, a zwłaszcza za duchowe dary, które są skutecznym wsparciem dla Papieża w jego posłudze Piotrowej - ministerium petrinum.
Dziękuję zwłaszcza tym naszym siostrom i braciom, którzy swe cierpienia ofiarują za Kościół. Wszystkim Bóg zapłać! To moje podziękowanie zechciejcie zanieść tym, którzy dzisiaj nie mogli tu przybyć. Pozdrówcie wasze rodziny, bliskich a także ludzi chorych i starszych. Pozdrówcie wszystkich słuchaczy Radia Maryja w Polsce i za granicą.
Sobór Watykański II w dekrecie o środkach społecznego przekazu naucza: "ponieważ Kościół katolicki ustanowiony został przez Chrystusa Pana, aby wszystkim ludziom nieść zbawienie i wobec tego przynaglany jest koniecznością przepowiadania Ewangelii, przeto uważa (...) za swój obowiązek głosić orędzie zbawienia również przy pomocy środków przekazu społecznego oraz uczyć ludzi właściwego korzystania z nich" (n. 3). Kościół nie lęka się środków społecznego przekazu, przeciwnie, potrzebuje ich do swojej zbawczej misji, czyli ewangelizacji. Czymże jest ewangelizacja? Jest głoszeniem ludzkości Dobrej Nowiny o Chrystusie, który przez swoją śmierć i zmartwychwstanie odkupił każdego człowieka.
Środki przekazu właściwie wykorzystane oddają ludziom wielką przysług. Muszą jednak podawać im rzetelną informację, zgodnie z prawdą, a także ubogacać ducha, troszcząc się o formację religijną i morale swoich słuchaczy. Udoskonalając ludzkie sumienie przyczyniają się do wspólnego dobra i do rozwoju całego społeczeństwa i narodu. Do bardzo rozpowszechnionych środków przekazu należy radio. Cieszy więc fakt, że w Polsce w ostatnich latach powstało tak wiele rozgłośni katolickich prowadzonych przez diecezje, parafie, zakony i stowarzyszenia.
Pragnę wyrazić wielkie uznanie dla ludzi świeckich i duchownych, którzy wiele talentów, wysiłku i czasu wkładają w tworzenie programów radiowych oraz ich transmitowanie. Wśród tych rozgłośni bardzo popularne jest w Polsce Radio Maryja. Wielki jest wkład waszego radia w dzieło ewangelizacyjne. Dzięki waszym transmisjom myśl o Bogu dociera do wielu ludzi i środowisk w Polsce, a także poza jej granice oraz na inne kontynenty. Modlitwa i katecheza, to dwa istotne elementy, które wyróżniają radio katolickie spośród innych rozgłośni. Cieszę się, że są one obecne właśnie w Radiu Maryja.
W sposób szczególny chciałbym dzisiaj podkreślić i zwrócić uwagę na modlitwę. Modlitwa bowiem stoi u początków ewangelizacji. Jest cichym, ale jakże skutecznym źródłem, z którego wypływa siła do dawania świadectwa. Wasza tak liczna obecność na placu św. Piotra jest między innymi owocem tego apostolstwa. Na falach Radia Maryja jest transmitowana Msza św., a także wiele modlitw tak głęboko wrośniętych w naszą Polską pobożność. Wystarczy wspomnieć modlitwę różańcową, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę "Anioł Pański", Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, czy też modlitwę brewiarzową.
Dobrze, że Radio Maryja modli się, że uczy swych słuchaczy modlitwy, ukazując jak bardzo jest ona potrzebna człowiekowi współczesnemu, rodzinie, Kościołowi i światu. W życiu religijnym, moralnym i apostolstwie modlitwa jest niezbędna. Św. Paweł pisze: "Nieustannie się módlcie" (1 Tes 5,17), "trwajcie gorliwie na modlitwie"(Kol. 4, 2).
Kilka dni po wyborze na Stolicę św. Piotra udałem się do sanktuarium Maryjnego na Mentorelli za Rzymem i mówiłem tam do pielgrzymów o konieczności modlitwy w życiu chrześcijańskim. Powiedziałem wtedy, że "Kościół modli się, Kościół chce się modlić, pragnie pozostawać w służbie najprostszego i równocześnie najwspanialszego daru ducha ludzkiego, który się urzeczywistnia w modlitwie. Modlitwa jest istotnie pierwszym wyrazem prawdy wewnętrznej o człowieku, pierwszym warunkiem prawdziwej wolności ducha (...). Modlitwa daje sens całemu życiu, w każdej jego chwili, w każdej okoliczności" (29 października 1978 r.).
Raduję się, że dziś po dziewiętnastu latach posługi Piotrowej Kościołowi i światu, mogę podzielić się z wami tym wspomnieniem, zachęcając was do wytrwałości w modlitwie i do apostołowania przez modlitwę. Tego apostolstwa dzisiaj potrzeba w sposób szczególny w życiu religijnym i społecznym, w życiu osób i narodów. Modlitwa uwrażliwia sumienie człowieka na istotne wartości prawdy, sprawiedliwości, miłości i w pokoju. Te wartości są w życiu narodu jak sól i światło i tylko one mogą zaprawić glebę serc i oświecić umysł, czyniąc świat bardziej ludzkim i bardziej Bożym.
Dziękuję Radiu Maryja za to apostolstwo modlitwy, a także za modlitwę w intencjach Papieża. Proszę równocześnie - podtrzymujcie tego ducha modlitwy. Dziękuję za to również wszystkim innym katolickim rozgłośniom radiowym w Polsce, o których już wspominałem. Wypełniacie wielką misję przepowiadania Ewangelii "wszelkiemu stworzeniu". Podobni jesteście do ewangelicznego siewcy, który wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno ziarno padło na drogę, inne na miejsce skaliste, inne jeszcze między ciernie, a w końcu inne na ziemię żyzną i wzeszło w tej ziemi, wyrosło i wydało plon (por. Mk 4, 3-8). Ziarnem tym jest słowo Boże głoszone także na falach radiowych tym wszystkim, którzy chcą go słuchać i czerpać z niego moc.
9 szt. RM

7 VI 1999, Toruń, Jan Paweł II

Raduję się obecnością słuchaczy Radia Maryja, które ma siedzibę w Toruniu. Rozgłośnia ta dociera do bardzo wielu rodaków w Polsce i na świecie. Wszystkim słuchaczom i pracownikom Radia życzę tej radości, jaka płynie ze zwiastowania Dobrej Nowiny. Niech Maryja, Gwiazda Nowej Ewangelizacji prowadzi wasze Radio na spotkanie nowych ludzi i nowych czasów. Dziękuję Wam za radiową katechezę, a szczególnie za modlitwy w intencji Kościoła i Papieża. Pozdrowieniem moim obejmuję również wszystkie rozgłośnie katolickie w Polsce, a jest ich wiele. Pomagają one ludziom w odkrywaniu piękna i mocy Ewangelii, która jest drogą do zbawienia każdego człowieka. Wasza działalność i apostolstwo są bardzo cenne, bardzo potrzebne Kościołowi i Ojczyźnie. Niech Wam Bóg błogosławi.
3 szt. RM

16 X 2000, Watykan (V?)

"Łaska Wam i pokój od Boga Ojca naszego i Pana Jezusa Chrystusa"(2 Kor 1, 2) - tymi słowami św. Pawła witam serdecznie wszystkich obecnych na dzisiejszej audiencji w Watykanie.
Moi drodzy, przybyliście jako pielgrzymi do Wiecznego Miasta, aby wziąć udział w Jubileuszu Rodzin w ramach obchodu Wielkiego Jubileuszu Bożego Odkupienia. Raduję się waszą obecnością, zwłaszcza kiedy patrzę na wasze dzieci - najmłodszych uczestników tego spotkania. Wszystkich pozdrawiam bardzo serdecznie, pojedyncze osoby i całe rodziny.
Słowa powitania kieruję najpierw do duszpasterzy rodzin, do ks. bpa Stanisława Stefanka, przewodniczącego Rady ds. Rodziny, do wszystkich zaangażowanych w to duszpasterstwo w Polsce, kapłanów, zakonników i zakonnic oraz osób świeckich.
Pozdrawiam członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i słuchaczy Radia Maryja, członków Stowarzyszenia Prawników Katolickich, a także obecnych tu profesorów z Poznania oraz czytelników "Przewodnika Katolickiego" również z Poznania. Pozdrawiam przedstawicieli Instytutu w Łomiankach. Słowa powitania kieruję do przedstawicieli Zakonu Kawalerów Maltańskich i przy tej okazji pragnę im w szczególny sposób podziękować za samarytańską służbę człowiekowi, za ich wielkoduszną działalność charytatywną znaną szeroko także w Polsce. Pozdrawiam liczne grupy parafialne, które zostały już wcześniej wymienione, jak również pielgrzymów indywidualnych. Spotykamy się dzisiaj, jak już wspomniałem, w ramach obchodu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Przybyliście do Rzymu, aby odnowić się wewnętrznie i wzmocnić wasze siły duchowe. Przeszliście przez Drzwi Święte, które symbolizują przejście z grzechu do łaski. Jezus powiedział o sobie bardzo wyraźnie: "Ja jestem bramą" (J 10, 7). Oznacza to, że On jest jedyną i ostateczną drogą prowadzącą do Ojca. Tylko w Nim, Synu Bożym, jest nasze zbawienie. Stał się człowiekiem, poniósł śmierć na drzewie krzyża i zmartwychwstał, aby ukazać człowiekowi jego prawdziwą wielkość, przywrócić pełną godność człowieczeństwu i sens istnienia w świecie. Jakąż wartość musi mieć w oczach Stwórcy każdy człowiek, skoro "Syna swego Jednorodzonego dał", ażeby człowiek "nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3, 16). Ogarnia nas głębokie zdumienie wobec tej przeogromnej godności człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boże. Jak wielką wartość musi mieć w oczach Stwórcy każde ludzkie życie, każda istota ludzka, również ta, która jeszcze się nie narodziła, ale już żyje w łonie matki.
Uczestniczycie w Jubileuszu Rodzin, który można nazwać wielkim świętem kościoła na cześć rodziny. Przybyliście tutaj, aby powiedzieć "tak" miłości, miłości szlachetnej, czystej, miłości ożywiającej, miłości odpowiedzialnej. Przybyliście, aby ukazać, że dla was najcenniejszą wartością jest rodzina i życie, które w niej się rodzi, rozwija i znajduje schronienie. Przy tej okazji pragnę wyrazić moje uznanie tym wszystkim, którzy włączają się w dzieło budowania "kultury życia" i w poczuciu wielkiej odpowiedzialności przed Bogiem, własnym sumieniem i narodem bronią ludzkiego życia, bronią godności małżeństwa i rodziny. Im wszystkim i wam tu obecnym mówię - nie traćcie otuchy. To jest wielkie posłannictwo, wielka misja, jaką Opatrzność wam powierzyła.
Dziękuję Wam z całego serca za tę postawę i za to, co czynicie. Niech nagrodą będzie dla was sam Chrystus. On powiedział do Apostołów: "Już was nie nazywam sługami, (...) ale nazwałem was przyjaciółmi, bo czynicie to, co wam przykazałem" (por. J 15, 15). Do Was dzisiaj mówię to samo.
Życzę każdej rodzinie, wszystkim rodzinom w Polsce i na świecie, aby coraz bardziej odkrywały wielkość i świętość swego powołania, aby stały wiernie na straży "pięknej miłości" oraz każdego poczętego życia, by umiały obronić w dzisiejszych czasach drogocenne dziedzictwo wiary i przekazywać je następnym pokoleniom.
Moi drodzy, dziękuję wam za to spotkanie. Dziękuję moim rodakom w kraju i na całym świecie za towarzyszenie mi modlitwą w czasie mego pontyfikatu. Odczuwam siłę tej modlitwy i jej owoce. Jest ona dla mnie cennym darem i duchowym wsparciem.
Dziękuję za wasze przywiązanie do Papieża, do kościoła i pasterzy. Niech przywiązanie to owocuje w chrześcijańskiej postawie ukazywanej w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. Wszystkich moich rodaków w Polsce i na świecie zawierzam opiece Matki Najświętszej i z serca im błogosławię.
1 szt. RM

XII? 2002, Watykan, Jan Paweł II
Papież po filmie Morawskiego, pozdrowił: "Wiernych łączących się z Nim poprzez RM i telewizję".
Źródło: http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?t=2625&start=435&sid=c1c825a6610f87d7b679a95cd977a57b

III 2003 - o. Federik Lombardi (Centrum Televisificum Vaticanum) nie udzielił TV Trwam zgody na retransmisje
http://www.mediarun.pl/news/id/4202

XII 2004 - podarowanie ornatu, obrazów, ...?

24 XII 2005 abp Sławoj Leszek Głódź: TV Trwam [dostała pozwolenie na retransmisję audycji z Watykanu]

2011-12-01 Benedykt XVI

Przesłanie Ojca Świętego Benedykta XVI do Radia Maryja
Wielebny Ojciec Prowincjał Janusz Sok C.S.S.R. Przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów!
Ojciec Święty Benedykt XVI, łącząc się duchowo z uczestnikami uroczystości 20-lecia Radia Maryja, za moim pośrednictwem przesyła na ręce Ojca Prowincjała pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo Założycielowi i Dyrektorowi Radia O. Tadeuszowi Rydzykowi, wszystkim pracownikom duchownym i świeckim, wolontariuszom oraz tym, którzy za przyczyną tej katolickiej rozgłośni znajdują umocnienie w wierze na drodze do spotkania z Bogiem.
Radio Maryja zostało erygowane przez biskupa chełmińskiego, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 1991 r. w Toruniu. W tym niełatwym dla Waszego kraju okresie odejścia od systemu negującego wolność słowa i narzucającego monopol władzy na informacje, potrzebne było powstanie nowych, katolickich mediów, które dotarłyby do wszystkich z orędziem zbawienia i rzetelną informacją. Tak myślał bł. Papież Jan Paweł II, który zwracając się do Was, powiedział: "Wielka jest dzisiaj potrzeba przepowiadania Ewangelii w naszej Ojczyźnie, potrzebne jest ludziom autentyczne słowo. Słowo, które buduje, a nie dzieli, które wlewa otuchę w zalęknione serca. Słowo czyste, proste, głoszące miłość i prawdę. Takim słowem jest orędzie Zbawienia. Jest nim sam Chrystus. Tego właśnie Słowa Wy jesteście głosicielami".
Papież, Wasz Rodak, wyznał również: "Dziękuję Radiu Maryja za to wielorakie i ofiarne zaangażowanie się w Apostolstwo Słowa, które dziś jest tak bardzo ważne i tak bardzo potrzebne w naszym kraju". On sam zawierzył Wasze Radio opiece Maryi, głównej Patronki Radia, w słowach Was wszystkich. Wasze Apostolstwo oddaję w opiekę Najświętszej Maryi Pannie, którą czcimy jako Gwiazdę Ewangelizacji. "Maryjo, Gwiazdo Ewangelizacji, prowadź nas, prowadź Radio Maryja i bądź Jego Opiekunką".
Niech Maryja, Gwiazda Nowej Ewangelizacji, prowadzi Wasze Radio na spotkanie nowych ludzi i nowych czasów.
W duchu tego zawierzenia i przy nieugiętej woli i wierności Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła i Jego Pasterzom Radio Maryja mogło, mimo trudności, owocnie rozwinąć swą działalność w kraju i za granicą. Zaś mając ziarno Słowa w sercach ludzkich, po 20 latach nieprzerwanej działalności na wielu płaszczyznach, można przyznać, że plon tego zasiewu jest obfity.
W pierwszym rzędzie na falach Waszego Radia doświadczyć można spotkania z Bogiem poprzez modlitwę i katechezę. Dwa istotne elementy, które wyróżniają Radio Katolickie spośród innych rozgłośni. Codziennie transmitowana jest Msza św., modlitwa brewiarzowa, Anioł Pański, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Apel Jasnogórski z Częstochowy, Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i inne modlitwy okresowe, jak np. Gorzkie Żale.
Codzienna katecheza ubogacana jest udziałem księży biskupów, a nierozerwalna więź ze Stolicą Apostolską przejawia się w transmisjach wszystkich pielgrzymek zagranicznych Ojca Świętego, środowych audiencji ogólnych, modlitwy "Anioł Pański" z Papieżem, wiadomości Radia Watykańskiego oraz ważniejszych wydarzeń z życia Stolicy Świętej i Kościoła powszechnego. Ponadto transmitowany jest Tygodnik Wiadomości z Watykanu Octava Dies, jak również serwis informacyjny z Ziemi Świętej Terra Santa News.
Ojciec Święty Benedykt XVI wyraża swą radość z faktu, że dzięki Radiu Maryja i związanej z nim Telewizji Trwam Jego podróże apostolskie, audiencje środowe i inne wystąpienia mogą być odbierane w Polsce w języku ojczystym. Jest to wyraźny wkład w przybliżanie Misji Piotrowej w Waszym kraju i wśród Waszych rodaków na obczyźnie. Nie bez znaczenia pozostaje również działalność chrześcijańsko-społeczna Waszego Radia. Znany i religijnie cenny jest wspólnotowy wymiar słuchaczy Radia Maryja, rodzin, młodzieży, a zwłaszcza wspaniały i jedyny tego rodzaju fenomen Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci gromadzących około 150 tys. dzieci w różnych częściach świata, które wyrażają swą miłość do Matki Zbawiciela poprzez regularną, codzienną modlitwę różańcową.
Z myślą o formacji młodzieży i w trosce o katolickich dziennikarzy działa już od 10 lat w Toruniu Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, a prasowy wymiar dziennikarstwa reprezentuje znany w Polsce dziennik. Radio Maryja pielgrzymuje też po ojczystej ziemi, transmitując Mszę św. i inne nabożeństwa z wielu sanktuariów w diecezji i parafii oraz śledzi wydarzenia z życia Kościoła w Polsce. Słuchacze Radia Maryja stoją na pielgrzymich szlakach do Częstochowy, do Rzymu i do Amerykańskiej Częstochowy w stanie Pensylwania.
Specyfiką tego Radia jest również to, że każdy może wziąć udział w otwartym programie dyskusyjnym "Rozmowy niedokończone", telefonicznie uczestnicząc w programie transmitowanym na żywo. Należy wspomnieć także o środowiskach naukowych, kulturalnych i społecznych skupiających się wokół Radia Maryja i opowiadających się jasno za nauką moralną Kościoła katolickiego, w obronie życia od jego poczęcia do naturalnej śmierci i w obronie rodziny opartej na odpowiedzialnym i przez Boga pobłogosławionym związku mężczyzny i kobiety oraz na chrześcijańskim wychowaniu potomstwa.
Wspomniane formy religijnego oddziaływania na rzesze radiosłuchaczy, szczególnie do osób niepełnosprawnych, chorych i posuniętych w latach, które nie mogą uczestniczyć osobiście w programach duszpasterskich w swoich diecezji czy parafii, stanowią autentyczny wkład w Misję Ewangelizacyjną Kościoła w Polsce i współgrają z drogą Nowej Ewangelizacji wytyczoną przez Urząd Nauczycielski Kościoła. Na zakończenie pragnę przytoczyć słowa Papieża, Waszego Rodaka, bł. Jana Pawła II, skierowane do Was podczas jednej z pielgrzymek do Rzymu. "Niech Wasze Radio służy prawdziwej informacji, przepełnionej miłością i opartej na sprawiedliwości. Niech przyczynia się do kształtowania ludzkich sumień w duchu nauki Chrystusa".
Ojciec Święty Benedykt XVI, dziękując Wam za 20 lat ofiarnej Misji Ewangelizacyjnej, prosi Boga, za przyczyną Matki Najświętszej, Patronki Radia Maryja, aby to Dzieło przenikania wiary do sumień ludzkich, prowadzone przez Zgromadzenie Zakonne Redemptorystów w Polsce i na świecie, zaowocowało trwałym zwycięstwem dobra nad złem i przyczyniło się do dobra wielu chrześcijan i całego Waszego kraju. W tym duchu łączę się i ja w radości, jaką przeżywacie, i pozdrawiam wszystkich uczestników uroczystości oraz radiosłuchaczy.
Watykan, 1 grudnia 2011 r.
 +Tarcyzjusz Kardynał Bertone Sekretarz Stanu

2012-07-08 Benedykt XVI

Benedykt XVI pozdrowił uczestników pielgrzymki Radia Maryja na Jasną Górę, którzy - jak dodał - modlą się za ojczyznę i o wolność słowa.
Spotkanie Benedykta XVI z pielgrzymami w Castel GandolfoFoto: PAP/EPA/Claudio Peri
00'48 Korespondencja z Włoch Marka Lehnerta (IAR)
Papież pierwszy raz tego lata spotkał się z wiernymi w podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo.
Po pozdrowieniu wiernych w językach francuskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim, po polsku papież pozdrowił pielgrzymów Rodziny Radia Maryja, którzy na Jasnej Górze "modlą się za Ojczyznę, za rodziny i o wolność słowa".
Swoje pozdrowienia skierował też do młodych stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia", zgromadzonych w Lublinie. Ci ostatni wieczorem na terenie byłego Obozu Koncentracyjnego na Majdanku będą się modlić o pokój, wraz z wyznawcami innych religii. "Włączam się duchowo w te wydarzenia, upraszam dobro i pokój dla świata, Polski i każdego z was”. - mówił papież.
Spotkanie na Anioł Pański było pierwszym publicznym wystąpieniem Benedykta XVI od przybycia do podrzymskiej rezydencji w ubiegły wtorek. Papież będzie tam odpoczywać co najmniej do końca września. W poniedziałek opuści Castel Gandolfo na niecałą godzinę, by odwiedzić pobliskie miasteczko Nemi, gdzie odbywa się kapituła generalna księży werbistów, a w przyszłą niedzielę będzie w mieście Frascati. 

2016-04-14 Franciszek I

herb franciszka
Przewielebnemu Mojemu Bratu
Zenonowi Grocholewskiemu
Kardynałowi Świętego Kościoła Rzymskiego
byłemu Prefektowi Kongregacji Wychowania Katolickiego
(Instytutów Naukowych)

Kontemplując z wielkanocną radością główne tajemnice naszej wiary, cieszę się z inicjatyw, które na całym świecie gorliwi Pasterze podejmują dla pomnożenia wiary i praktykowania miłości w codziennym życiu. Jako że w najbliższym miesiącu maju w Toruniu, dla uroczystego uczczenia Roku Miłosierdzia, będzie konsekrowana nowa świątynia, dedykowana Najświętszej Maryi Gwieździe Nowej Ewangelizacji i świętemu Janowi Pawłowi II papieżowi, już teraz Bogu Wszechmogącemu składam dzięki za to sanktuarium, wybudowane staraniem członków Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, z pomocą wielu Polaków, żyjących zarówno w Ojczyźnie jak i wśród innych Narodów. Jak Mi wiadomo, w obrzędzie konsekracji w mieście Mikołaja Kopernika wezmą udział liczni Biskupi, Kapłani i Wierni świeccy, którzy będą się modlić za cały Kościół, wypraszając gorliwie u Odkupiciela ludzi Boże dary dla siebie i swoich bliskich.
Z tego względu Przewielebny Brat Andrzej Wojciech Suski, który troskliwie i mądrze wypełnia urząd Biskupa Toruńskiego, bardzo uprzejmie Mnie prosił, abym wysłał wybitnego Męża, który by Mnie tam reprezentował i okazał Moją miłość dla tej wspólnoty. Do Ciebie zatem, Przewielebny Mój Bracie, niegdyś Prefekcie Kongregacji Wychowania Katolickiego, który życzliwie otaczasz opieką i wspierasz całe dzieło Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela w Toruniu, kieruję Moją myśl i mianuję Ciebie tym Pismem Moim Specjalnym Wysłannikiem na konsekrację wspomnianego kościoła, która zostanie dokonana we wspomnianym mieście dnia 18 najbliższego miesiąca maja, czyli w rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Będziesz przewodniczył uroczystej Eucharystii z obrzędem konsekracji, otworzysz Drzwi Miłosierdzia i wszystkich obecnych zachęcisz do coraz gorliwszej pracy dla Chrystusa i jego Kościoła. Trzeba bowiem, aby wierni umiłowanej Polski także dzisiaj ukazali całemu światu miłość Ewangelii i przykład chrześcijańskich cnót, jakie należy urzeczywistniać w codziennym życiu.
Proszę Cię także, abyś przekazał Moje pozdrowienie Biskupowi Toruńskiemu i wszystkim pozostałym tam zgromadzonym. Ponadto wyrażam pragnienie, abyś wyraził też słowa życzliwości władzom cywilnym i wszystkim, którzy gorliwie wspierają posługę Kościoła i prawdziwe dobro osoby ludzkiej.
Ja zaś, Przewielebny Mój Bracie, w wypełnieniu twojej misji będę gorąco Ci towarzyszył modlitwami, przez orędownictwo Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, Królowej Polski. Udzielam Ci też chętnie Mojego Apostolskiego Błogosławieństwa, znaku Mojej życzliwości wobec Ciebie i rękojmi darów niebiańskich, które przekażesz zgodnie ze zwyczajem wszystkim uczestnikom uroczystości i słuchaczom Radia „Maryja”, podczas gdy proszę was wszystkich o modlitwy, abym mógł pilnie, według woli Bożej, wypełniać bardzo odpowiedzialny urząd Piotrowy.
Dano na Watykanie, dnia 14 miesiąca kwietnia, w roku 2016, w czasie Jubileuszu Miłosierdzia, w czwartym Mojego Pontyfikatu.

2016-07-15 Franciszek I

... Szczególne pozdrowienie kieruję do pielgrzymów z Porto Rico i do Polaków, którzy odbyli sztafetę z Krakowa do Rzymu. Jesteście dzielni. Tym pozdrowieniem obejmuję także uczestników wielkiej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do sanktuarium w Częstochowie, która odbywa się po raz 25. A ja o nich słyszałem od moich rodaków, że to są ci, co nie siedzą cicho. ...

2018-07-08 Franciszek I

Szczególną myślą ogarniam uczestników wielkiej corocznej pielgrzymki RRM do sanktuarium w Częstochowie.

2019-07-03 Watykan, Penitencjaria Apostolska - odpust zupełny dla uczestników zjazdu 14 VII, http://www.radiomaryja.pl/informacje/papieskie-blogoslawienstwo-wraz-odpustem-zupelnym-zwyklymi-warunkami-dla-uczestnikow-xxvi-pielgrzymki-radia-maryja-jasna-gore/

PENITENCJARIA APOSTOLSKA
Prot. N. 984/17/I
Dekret

Penitencjaria Apostolska, mocą nadzwyczajnej władzy, udzielonej jej przez Ojca Świętego Franciszka, z Bożej Opatrzności Papieża, łaskawie upoważnia Najdostojniejszego i Najczcigodniejszego Jana Romeo Pawłowskiego, Nuncjusza Apostolskiego, Delegata ds. Nuncjatur, aby przybyłym dnia 9 lipca do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie z pielgrzymką Rodziny Radia Maryja, prowadzonego przez Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela w Toruniu, udzielił na zakończenie Mszy Świętej wszystkim biskupom, kapłanom, diakonom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim, którzy prawdziwie podejmując pokutę i czyny miłości, będą w niej uczestniczyć, papieskiego błogosławieństwa wraz z odpustem zupełnym pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego).
Wierni, którzy pobożnie przyjmą papieskie błogosławieństwo, nawet jeśli z uzasadnionych przyczyn nie będą mogli uczestniczyć fizycznie w świętych obrzędach, ale podczas ich sprawowania będą się łączyć z nimi duchowo za pośrednictwem przekazu telewizyjnego lub radiowego, również mogą uzyskać odpust zupełny po spełnieniu wymaganych prawem warunków.
Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.
Datowane w Rzymie, z akt Penitencjarii Apostolskiej, dnia 3 lipca Roku Pańskiego 2017.
Ks. Kard. Mauro Piacenza, Penitencjarz Większy
Ks. Prałat Krzysztof Nykiel, Regens

2019-07-14 Franciszek I

https://naszdziennik.pl/wiara-stolica-apostolska/210841,franciszek-pozdrowil-rodzine-radia-maryja.html
Papież Franciszek pozdrowił uczestników pielgrzymki Radia Maryja, którzy przybyli na Jasną Górę.
– Przesyłam serdeczne pozdrowienia polskim wiernym, którzy uczestniczą w dorocznej pielgrzymce Radia Maryja do sanktuarium w Częstochowie – powiedział Papież Franciszek po modlitwie „Anioł Pański”. Następnie Ojciec Święty zachęcił
zebranych na placu św. Piotra:  „Pozdrówmy wszystkich pielgrzymujących Polaków!”.