Program Radia Maryja

    W 2001 r. koncesja została odnowiona, a rozgłośnia otrzymała status "nadawcy społecznego", który zwalnia z części opłat koncesyjnych, ale zakazuje emisji reklam. Program Radia Maryja, zgodnie z koncesją z 1994 roku i odnowioną w 2001 to w znacznej części audycje religijne oraz dotyczące spraw społecznych. Jak podaje "Raport KRRiTV z Monitoringu programu Radia Maryja przeprowadzone na podstawie programu nadanego od 27 II 2003 r. do 12 III 2003 r.": 

"Radio Maryja nadaje na podstawie Koncesji Nr 003/ P 2001- R z dnia 21 czerwca 2001 r. udzielonej Warszawskiej Prowincji OO. Redemptorystów. Koncesja określa program Radia Maryja jako program o charakterze społeczno-religijnym, przedstawiającym zagadnienia wiary chrześcijańskiej oraz problemy życia społecznego z punktu widzenia wiary i społecznej nauki Kościoła katolickiego. Tak określony program ma służyć formowaniu postaw chrześcijańskich. 
Audycje realizujące społeczno-religijną specjalizację programu to audycje publicystyczne i edukacyjne o tematyce społecznej, realizowane przez różne formy radiowe, w tym edukacja obywatelska, oraz audycje religijne (słowne, słowno - muzyczne, muzyczne), czyli przedstawiające wielostronnie zagadnienia wiary i życia Kościoła; informacja i publicystyka na temat życia i działalności Kościoła Powszechnego i lokalnego, modlitwy, katechezy i homilie, transmisje mszy św., nabożeństw i uroczystości religijnych, edukacja religijna tj. edukacja w zakresie prawd wiary i społecznej nauki Kościoła, lektura Pisma świętego, nauczania papieskiego, pism Ojców Kościoła i innych tekstów Kościoła, audycje literackie prezentujące teksty poświęcone wierze (poezja i proza religijna), audycje o tematyce religijnej adresowane do dzieci, muzyka sakralna, pieśni i współczesne piosenki religijne i inne. 
Aktualny program w tygodniowym czasie nadawania powinien zawierać następujące rodzaje audycji:
- audycji religijnych - nie mniej niż 30%
- audycji publicystycznych o tematyce społecznej - nie mniej niż 8 %
- audycji informacyjnych - nie mniej niż 1,5 %
- audycji edukacyjno-poradniczych - nie mniej niż 1 %."
[11] . 

    Raport KRRiTV z 2003 roku kończy się następującą konkluzją:

"Monitoring Radia Maryja potwierdził że stacja zgodnie z koncesją nadaje we wszystkie dni tygodnia całodobowy własny program o charakterze religijno-społecznym; wyraźne jest też w nim zaangażowanie polityczne z jednej strony wyróżniające ją spośród innych stacji kościelnych, z drugiej zaś będące źródłem kontrowersji i zarzutów, których część znalazła potwierdzenie w monitoringu .[…]
Potwierdził on, że Radio Maryja nadaje program zgodny ilościowo z zapisami koncesyjnymi."
[12] 

    Obecnie Radio Maryja nadaje swój program codziennie, przez 24 godziny na dobę. Ramówka rozpoczyna się modlitwami porannymi (w dni powszednie od godz. 5.45, w niedzielę od 6.30), a kończy Godzinkami ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP (o godz. 5.10). Od kilku do kilkunastu razy dziennie na antenie Radia Maryja pojawiają własne serwisy informacyjne oraz nadawany o stałej porze "Serwis Informacyjny Radia Watykańskiego" (o 16.15). Główne wydanie "Serwisu" emitowane jest równocześnie na antenie Radia Maryja i TV Trwam o godz. 20.00. Jedynie, jeśli są transmitowane poniedziałkowe spotkania Rodziny Radia Maryja, "Serwis" jest przesuwany na godzinę 21.20 (po Apelu Jasnogórskim). 

    W godzinach przedpołudniowych nadawane są cykliczne audycje edukacyjne: w poniedziałek - Czytać, aby być mądrym, we wtorek - Porady pedagoga i psychologa, w środę - Porady kulinarne siostry Leonilli, w piątek - Porady ekologa i w sobotę - Porady lekarskie. Od poniedziałku do piątku o stałej porze emitowany jest cykl "Literatura" w ramach, którego radio nadaje czytaną przez lektora powieść. 

    Audycje religijne stanowią najważniejszą część ramówki Radia Maryja. Zasadniczo konstrukcja dnia jest podporządkowana Liturgii Godzin (modlitwie brewiarzowej). Wymieńmy tylko najważniejsze codziennie audycje religijne: rano transmitowana jest Msza św. (między 7.00 a 8.00), w południe stacja nadaje Anioł Pański oraz Spotkania z Biblią, czyli lekturę i komentarz do Pisma św., o 14.05 modlitwę popołudniową z Liturgii Godzin i o 15.00 koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wieczorem emitowane są nieszpory i Apel Jasnogórski. Modlitwy w większości są interaktywne - na żywo i z udziałem radiosłuchaczy.

    Budowaniu wspólnoty służą audycje "W rodzinie Radia Maryja" i "Mogę, chcę pomóc", ale także najbardziej kontrowersyjne audycje publicystyczne. W raporcie KRRiTV napisano:

"To one właśnie są realizacją ewangelicznego przesłania stacji, łączą przekaz religijny z realnym życiem w jego wymiarze polityczno- społecznym, formują ideowy i polityczny jej profil, kontrowersyjny dla wielu obserwatorów życia publicznego formujących m.in. zarzuty o instrumentalizacji Ewangelii i nauczania Kościoła (wypowiedzi papieskich), ksenofobii i antysemityzmie tej kościelnej stacji radiowej, której takie treści powinny być szczególnie obce, a których obecność na jej antenie może budzić i budzi zgorszenie.
Zdaniem wielu hierarchów Kościoła katolickiego i publicystów treści w nich przekazywane są często niezgodne z linią Episkopatu, a nawet bywają zaprzeczeniem wartości ewangelicznych.
Publicystyka Radia Maryja skupia się w trzech typach audycji: 
a) felietonach, 
b) analizach i komentarzach obecnych w codziennych "Aktualnościach dnia" oraz 
c) "Rozmowach niedokończonych", w których zapraszani goście w trakcie wielo-godzinnych rozmów ze słuchaczami przekazują swoje poglądy"
[13]. 

    "Rozmowy niedokończone" to sztandarowy program Radia Maryja, za który zresztą stacja jest najczęściej atakowana. Niekiedy "Rozmowy" są emitowane równolegle w RM i TV Trwam, niekiedy zaś niezależnie od siebie. Nadawane są codziennie, najczęściej od godz. 18.10 do 19.30 i od 21.40 do rozpoczęcia programu dla Polonii (ok. północy). 

    Wg Raportu KRRiTV cechy charakterystyczne audycji publicystycznych RM o tematyce społeczno-politycznej to:
"1. szczególny sposób traktowania, wyróżniający się okazywaną sympatią i zainteresowaniem chociażby poprzez częstą obecność na antenie, środowisk wyrażających swoje niezadowolenie wobec decyzji władz (rolnicy, hutnicy, służba zdrowia, kolejarze), wynikający co prawda ze szczególnego przesłania Kościoła - opiekuna ubogich i krzywdzonych, ale podporządkowany aktualnemu i naczelnemu przesłaniu społeczno-politycznemu stacji, którym jest sprzeciw wobec wejścia Polski do Unii. 
2. częsta obecność i prezentacja poglądów i ocen środowisk opozycji parlamentarnej; może to prowadzić do nieobiektywnej, jednostronnej, a nawet fałszywej oceny sytuacji w kraju .
3. stała obecność na antenie polityków Ligi Polskich Rodzin i Ruchu Katolicko-Narodowego związanych z Radiem Maryja; jest ona wynikiem sympatii politycznych ojca Rydzyka, które mają charakter bardziej personalny niż partyjny (A. Macierewicz, B. Pęk, M. Grabowski, U. Krupa, J. Szafraniec, A. Biela )"
[14] .

(c)rydzyk24.net