StartKrajŚwiatGospodarkaNaukaSportRozrywkaInternetMediaCiekawostkiRelacje TVFotoreportażeKiosk
Kiosk
Media
Christophe Châtelot/26.05.2006 14:58
Polska radiokrucjata
Kontrowersyjna rozgłośnia, podająca, iż słucha jej od 2 do 4 milionów osób, głównie mieszkańców wsi, stawia w niezręcznej sytuacji toruńską kurię
Ciąg dalszy...

Kontrowersyjna rozgłośnia, podająca, iż słucha jej od 2 do 4 milionów osób, głównie mieszkańców wsi, stawia w niezręcznej sytuacji toruńską kurię. Jej przedstawiciele starają się unikać odpowiedzi na krępujące pytania. „Radio Maryja działa na własny rachunek” – słyszymy. To wymijająca i wieloznaczna odpowiedź, zwłaszcza w przypadku stacji radiowej kierowanej przez księdza, przedstawiającej się jako „jedyna rozgłośnia katolicka” w kraju i propagującej na swoich falach treści antysemickie.

Ojciec Rydzyk zawsze potrafił wykorzystać kościelne układy. A w pierwszej kolejności fakt, że zakon redemptorystów, do którego należy, podlega bezpośrednio Watykanowi, a nie polskiemu episkopatowi. Od momentu swojego powstania w 1991 roku Radio Maryja retransmitowało wszystkie msze i pielgrzymki Jana Pawła II, który ze swej strony wielokrotnie wyrażał mu za to swoją wdzięczność. „Uznawał zasługi ewangelickiej misji pełnionej przez rozgłośnię, psychologiczną pomoc, jaką niesie ona najuboższym i nigdy nie komentował politycznego zaangażowania radia – przypomina ojciec Kazimierz Sowa, były dyrektor Radia Plus, tolerancyjnej katolickiej stacji. – Ojciec Rydzyk przywłaszczył sobie rolę rzecznika papieża w Polsce i odtąd biskupi nie wiedzą, jak odnosić się do Radia Maryja”.

Papieski autorytet, biorąc dodatkowo pod uwagę, że papieżem był Polak Karol Wojtyła, był nie do podważenia. Dlatego przez dłuższy czas ostrzeżenia prymasa Polski Józefa Glempa pod adresem ojca dyrektora trafiały w próżnię. Tymczasem episkopat podzielił się na zwolenników opinii politycznych redemptorysty i obrońców mniejszościowej tendencji liberalnej, uznającej działalność Radia Maryja za bardzo szkodliwą dla Kościoła.

Śmierć Jana Pawła II 2 kwietnia 2005 roku doprowadziła do poważnych zmian. W grudniu 2005 roku, jak opowiada ojciec Sowa, biskupi polscy zwrócili się do nowego papieża o zabranie głosu w sprawie działalności Radia Maryja. Benedykt XVI wysłuchał ich prośby i zabrał głos w chwili, gdy 27 marca 2006 roku na antenie rozgłośni znów pojawiły się kontrowersyjne treści. Poszło o wypowiedź jednego z komentatorów stacji, Stanisława Michalkiewicza, który stwierdził, że „Żydzi upokarzają Polskę na arenie międzynarodowej żądając od państwa pieniędzy” za mienie pozostawione w tym kraju po II wojnie światowej. Padło nawet słowo „haracz”. Kilka dni później polski episkopat wspierając się autorytetem Watykanu nakazał poddanie stacji zewnętrznej kontroli. Zdaniem Radia Maryja wszystkiemu winne jest niemieckie obywatelstwo papieża Josepha Ratzingera, a sprawowany nad rozgłośnią nadzór pozostawia dziś wiele do życzenia.

Zwłaszcza, że od czasu listopadowych wyborów ojcu dyrektorowi nie brak żarliwego wsparcia ze strony władz państwowych. „W większym stopniu niż biznes czy religia jego pasją jest polityka” – mówi Rafał Maszkowski, zajmujący się fenomenem Rydzyka od kilkunastu lat. I to właśnie wytyka dziś księdzu Watykan. Bo nawet w kraju, gdzie 95 procent z 38 milionów mieszkańców stanowią katolicy nie podoba się, jeśli Kościół mieszka się do polityki. (...)

Odkąd prezydenturę objął Lech Kaczyński i rządy w kraju przejęła partia jego brata bliźniaka Jarosława, Radio Maryja i Telewizja Trwam stały się ulubieńcami władz. „PiS i Radio Maryja mają podobnych odbiorców: konserwatystów i mieszkańców wsi” – twierdzi Rafał Maszkowski. Ojca Rydzyka nie da się łatwo okiełznać. Choć niewykluczone, że obecny papież nie będzie równie wyrozumiały dla wybryków stacji jak jego poprzednik.
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd,
napisz do nas
wyślij link   strona do druku 
Reklama
Dodaj swój komentarz » 
37 komentarzy
marcin kowalski czy jak sie tam zwie  [3] 01.06.2006 13:26
konsekwentnie realizuje polityke grupy wplywu zwiazanej w ... ~katolik
Przecież ten artykuł to pełen  [5] 01.06.2006 10:03
pomówień bełkot. Nie jestem słuchaczem RM, ale staram się ... ~77
jestem za RADIEM 01.06.2006 07:48
choc nie uprawiam dewocji to jednak cenie sobie ten glos ... ~wife
Te chore z nienawiści typy z Gaz. Wybiórczej finansowanej przez Sorosa kłamią  [2] 30.05.2006 11:18
tak, że słuchać hadko. ~Podbipięta
Komu przeszkadza to Radio?  [5] 29.05.2006 14:19
Dlaczego tak duzo ludzi pisze, ze to radio klamie lub ... ~Sluchacz RM
RYDZYK 29.05.2006 08:03
LUDZIE PRZECIEŻ TU CHODZI TYLKO O TO , ŻEBY OD BABĆ I  ... ~GRAŻYNA @888
czy w Iranie 29.05.2006 07:46
lub krajach arabskich do pomyślenia jest żeby wtrącano się ... ~Kmicic
Prawda was wyzwoli  [2] 28.05.2006 17:33
Zło niszczy dobro. Musimy walczyć o tę jedyną polską ... ~Paweł36
Ojcze Święty, błagamy Cię zabierz ze soba O.Rydzyka do Watykanu albo  [2] 28.05.2006 13:53
jeszcze dalej i nie pozwól mu wracać do Polski !!! ~jeszcze normalni
Przecież tutaj nie chodzi o Ojca Rydzyka !!! Tu chodzi o MILIONY Polaków a on 28.05.2006 10:07
tylko reprezentuje ich opinię ! Jeżeli chcą zamknąć usta ... ~Logik !!!
To jeden z najbardziej udanych projektów KGB 27.05.2006 21:03
Nikt mi nie powie że to przypadek, że w kraju prowadzącym ... ~Myślący katolik
wstretne zabojdy nie macie 27.05.2006 18:32
wlasnych problemow? ~ork
Le Mond to Trybuna Ludu  [1] 27.05.2006 16:57
Pamiętajcie o tym, gdy czytacie przedruki, aby perspektywa ... ~Konserwatysta -...
Polski Rasputin ma się dobrze. 27.05.2006 16:51
Do czasu. Im głośniej o nim na świecie, tym gorzej dla ... ~wh
I okazało się że papież popiera kościół  [2] 27.05.2006 10:23
tradycyjny a nie relatywizm liberalny nauk Jezusa i ... ~Leopold
zobacz wszystkie wypowiedzi »

Jeżeli na Forum widzisz błąd, napisz do nas
Szukaj:
Zobacz także
Podtekst seksualny przestał odgrywać w reklamie rolę wabika na niezdecydowanych klientów
Kiedyś sądzono, że piękna, zmysłowa modelka potrafi sprzedać każdy produkt. Ale najnowsze badania pokazują, że czasem ładna buzia nawet odstrasza. Potencjalny klient może odnieść wrażenie, że producent go naciąga – zamiast sięgnąć po rzeczowe argumenty, ucieka się do sztuczek. »
La Vanguardia: Piergiorgio M. Sandri
Rozmowa z Giulianą Sgreną
Była korespondentką w czasie konfliktów w Somalii, Algierii i Afganistanie. Ale ostatni wyjazd do Iraku podciął jej skrzydła. Włoska dziennikarka Giuliana Sgrena przestała wierzyć w moc słowa. Zwłaszcza gdy relacjonowanie odbywa się pod dyktando sił zbrojnych. »
La Vanguardia: Ima Sanchís
Copyright 1996 - 2006 Grupa Onet.pl SA - zobacz wszystkie serwisy » Polityka dotycząca cookiedo góry