Rodzina Radia Maryja z pielgrzymką na Jasnej Górze

awo, it / matt., Jasna Góra, 2009-07-12

strona 1 z 2

Rodzina Radia Maryja z pielgrzymką na Jasnej Górze Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze; fot. Jakub Szczygieł - fotoKAI

Około dwustu tysięcy słuchaczy Radia Maryja uczestniczyło na Jasnej Górze w XVII Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja. Znakiem tegorocznego spotkania są moherowe bereciki, które otrzymał każdy pielgrzym.

Punktem centralnym XVII Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja była Msza św. pod przewodnictwem bp Wacława Depo. Wraz z nim koncelebrowało Eucharystię również ośmiu innych biskupów. Wśród nich są m.in. biskup świdnicki Ignacy Dec, biskup drohiczyński Antoni Dydycz, biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt wraz z biskupem pomocniczym Pawłem Sochą. Tradycyjnie przybył też bp Edward Frankowski z Sandomierza, a także bp Tadeusz Werno z Koszalina, bp Teofil Wilski z Kalisza oraz emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Józef Pazdur.

Na tę Eucharystię przybyli również politycy. Obecny jest prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski a także ministrowie poprzedniego rządu.

W homilii bp Wacław Depo, ordynariusz zamojsko-lubaczowski apelował o głoszenie na polskich areopagach i otaczającego nas świata, słowem i życiem Ewangelii życia. Bp Depo powiedział, że w historię Jasnej Góry, miejsca które - za Janem Pawłem II - nazywamy Domem Zawierzenia, od przeszło 50 lat wpisana jest modlitwa obecności, pamięci i czuwania, i że w ten „charyzmat miejsca i czasu dołączamy XVII już Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja, która dowodzi, że droga wiary i modlitwy „przez Maryję do Jezusa” - jest czymś więcej niż zmaganiem o realizację jakiś społeczno-politycznych utopii i czymś więcej niż psychoterapią - będącą próbą odpowiedzi na bóle i niepokoje człowieka”. Kaznodzieja podkreślił, że jest ona znakiem przynależności do Chrystusa i Kościoła.

Biskup zamojsko-lubaczowski zauważył, że „chrześcijanin nie może być tylko teoretykiem wiary, chrześcijaninem dla siebie, odizolowanym od spraw świata, ale musi być apostołem, posłanym do świata, bo to jest powołaniem wszystkich ochrzczonych.

Bp Depo podkreślił, że Kościół, a w nim biskup, kapłan, każdy chrześcijanin, nie może zgodzić się na milczenie, „ nie może ustąpić i usunąć się w cień, pod pretekstem, że trzeba zostawić miejsce dla pluralizmu prądów ideowych, z których wiele przenikniętych jest scjentyzmem, materializmem, czyli ateizmem”. Zauważył, że Kościół od swoich początków i za sprawą Ducha Świętego stosował i stosuje wiele metod i sposobów ewangelizacyjnych zmagań o prawdę w umysłach i sercach ludzi. „Temu podstawowemu zadaniu w naszych czasach służą dzieła powstałe wokół Radia Maryja i Telewizji Trwam”, stwierdził kaznodzieja.

Podkreślił, że dzieło ewangelizacji, które przez te media jest prowadzone „nie może i nie powinno być pojmowane jako rodzaj ideologicznej propagandy, czy religijnego marketingu”. Dodał, że „wiara, która zawsze jest łaską rozumnego i wolnego przylgnięcia do Boga i Jego praw, nie jest towarem do przerobienia według ludzkich gustów i oczekiwań. Jest ona w każdej epoce i dla wszystkich ludzi dobrej woli nowym sposobem szukania Jezusa Chrystusa i przyjęcia go jako prawdziwego Boga i Pana i uznania za Prawdę, Drogę i Życia.

Kaznodzieja z mocą podkreślał, że nie ma prawdziwej ewangelizacji bez przeżywania dzień po dniu osobistych spotkań, i więzi osobowej z Chrystusem i jego Matką we wspólnocie Kościoła.

Komentarze (20)

daws

1 dzień temu

100 tysiecy?a moze 200 lub 300?Osobiscie ufam danym biura jasnogorskiego -to od niego pochodzi ta liczba podana przez e kai?

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

21 godzin, 14 minut temu

Ze dwieście tysięcy,jak co roku...Media Rydzykowe,znane ze swej rzetelności,podają,że ponad pół miliona.

Odpowiedz

chłopak z Pragi

21 godzin, 10 minut temu

Radia Maryja będziemy bronić jak niepodległości, jeszcze bardziej. Radio Maryja jest prorokiem Polski naszych marzeń.

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

18 godzin, 47 minut temu

Chyba Twojej Polski i Twoich marzeń,moich na pewno nie.Zdecydowanie odrzucam wizję Kościoła,Ojczyzny i świata w wersji radiomaryjnej.Sam siebie sytuuję pomiędzy mediami Rydzyka a tymi Bonieckiego.Poza tym wystarczy Chrystus i Jego Dobra Nowina,proklamowana oczywiście przez Kościół,nie neguję też roli Matki Bożej,wręcz przeciwnie,sam do Niej chodzę co roku pieszo.Nie mogę jednak zaakceptować quasi sekciarskiego charakteru radia noszącego to drogie mi Imię.Jakież to było dziś na Jasnej Górze pomieszanie:Msza Święta i inne modlitwy,sprawy biznesowe(telefonia komórkowa,SKOK),wystąpienia mędrców radiomaryjnych z ich utopijnymi koncepcjami społeczno-gospodarczymi(np."geotermia toruńska) i pobór datków na RM zwanych przez Ojca Dyrektora "różą dla Matki Bożej".

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

18 godzin, 44 minuty temu

No i oczywiście show zwany "odznaczaniem moherowymi berecikami."

Odpowiedz

Stach

10 godzin, 16 minut temu

A ja lubie takie sprawy, siła w jedności, wielki dynamizm, miłosc do Ojczyzny, Boga i Koscioła to jest to co nas uratuje.

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

8 godzin, 48 minut temu

Przed czym ma uratować?Własnie to jest istota działania O.Rydzyka:tworzenie i podtrzymywanie kompleksu oblężonej twierdzy,bezustanne wmawianie słuchaczom RM poczucia zagrożenia i kreowania swoich mediów jako jedynego ratunku.Ojciec Dyrektor chce stworzyć religijne getto z własnymi mediami,szkołami,systemem bankowym,telefonią komorkową,nawet energetyką.Nie wszystko jest dobre na tym świecie,ale czasy były i będą trudne,zadaniem chrzescijanina nie jest jednak ucieczka od tego świata w światy alternatywne(jeden z nich proponuje O.Rydzyk),ale bycie w tym swiecie i przemienianie go zaczynem ewangelicznym.

Odpowiedz

vit

8 godzin, 26 minut temu

Jak widać, "niewidzący" nie nie widzi i nie rozumie,co się z Polską dzieje!

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

7 godzin, 52 minuty temu

Widzę,ale powtarzam,że czasy zawsze były trudne i nie podzielam radiomaryjnego postrzegania rzeczywistości ani nie zamierzam kisić się w Rydzykowym getcie. Obecnie główny obecnie problem i zmartwienie Ojca Dyrektora to rządy PO (sam wcale nie jestem jej zwolennikiem, zawsze głosowałem na PIS pomimo pewnych zastrzeżeń-chociażby wykonywania przezeń godowych tańców wokół RM) - wyrzekanie na "ten rząd" to stały element każdego publicznego wystąpienia Ojca Dyrektora, dzieje się przede wszystkim dlatego, że PO nie chce finansować z budżetu chorych koncepcji gospodarczych -"geotermii toruńskiej", to i chyba tylko to popieram w polityce tej partii... A PIS, jeżeli chce pozyskać ludzi młodych, powinien się odseparować od RM.

Odpowiedz

przecajo

5 godzin, 48 minut temu

Przemku, przyjacielu, PO nie da grosza choćby O.Rydzyk odkrył tajemnicę "kamienia filozoficznego"
Twoje podejście do RM. jest całkowicie niezrozumiałe, nie chcesz nie popieraj, ale czemu atakujesz? Jest w Kościele wystarczająco ruchów żebyś znalazł jakiś dla siebie. "Moherowy" jak nazywają ma swoich zwolenników i nikomu nie powinno to przeszkadzać.
Raczej cieszyć się z sukcesu i brać wzór do działania.

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

5 godzin, 24 minuty temu

To nie atak,to wrażanie własnych opinii,do czego mam prawo.A swoje miejsce w Kościele znalazłem już dawno.Uważam jednak,i to tez jest moje osobiste zdanie,że media Ojca Rydzyka raczej sprawie Kościoła nie służą...

Odpowiedz

Leszek

4 godziny, 32 minuty temu

Piszesz, "utopijne koncepcje społeczno-gospodarcze (np."geotermia toruńska)", przeczytaj słowa prof.Szyszki
"Ogromny sukces geotermii toruńskiej
Rok temu podjęli Państwo wielką decyzję. Wbrew opiniom, wbrew obecnemu rządowi powiedzieliście, że geotermia będzie realizowana. Proszę sobie wyobrazić, ta inwestycja jest jednym z największych sukcesów i o tym milczą środki społecznego przekazu, środki polskojęzyczne. To przecież w ciągu jednej godziny na terenie Torunia można pozyskiwać prawie 500 m sześc. wody o temperaturze kilkudziesięciu stopni. Łatwo to przeliczyć. Aby uzyskać taką temperaturę, trzeba by zużyć energię z kilkuset wiatraków, które w tej chwili tak licznie są stawiane w Polsce. Koszt tych wiatraków to jest ponad miliard złotych. A wy, w czynie składki społecznej, dokonaliście tego za kilkadziesiąt milionów złotych. To jest ogromny sukces i za to chciałem wam serdecznie podziękować".


Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

2 godziny, 59 minut temu

Poza tym trzeba myśleć samodzielnie,a nie wklejać cudze wypowiedzi.Odwiert wykonano kosztem drenażu portfeli zwykle niezamożnych słuchaczy RM,ale trudno,to ich sprawa,na no przeznaczają swoje pieniądze.Z moich podatków na szczęście nie poszła na to ani złotówka.

Odpowiedz

Leszek

4 godziny, 53 minuty temu

quazi sekciarski charakter Radia Maryja??? Weź sobie posłuchaj homilie biskupów głoszących Słowo Boże na 17. Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja- biskupa prof. Ignacego Deca i bp. prof. Wacława Depo, poczytaj wypowiedzi hierarchów zamieszczonych w Naszym Dzienniku, wupowiedzi Ojców Paulinów, posłuchaj pięknych wypowiedzi na temat Radia Maryja Jana Pawła II, czy kard. Zenona Grocholewskiego, może wtedy ci się oczy otworzą i zobaczysz w jak wielkim błędzie jesteś.

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

4 godziny, 22 minuty temu

Biskupi,jako Pasterze,probują sprowadzić RM na właściwe tory i zapobiec dalszej ewolucji w kierunku getta czy sekty.Metody te mogą być różne:albo uwypuklanie pozytywnych stron mediów Ojca Rydzyka,bo takie też są,czy też ostre napominanie,co też część biskupów czyni.Są też oczywiście wśród nich zagorzali zwolennicy mediów toruńskich.A co do wypowiedzi Jana Pawła II do Rodziny RM-wypowiadałem się na forum KAI wielokrotnie i nie będę się powtarzać.Często też wypowiedzi biskupów pod adresem RM to zwykła kurtuazja.

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

4 godziny, 18 minut temu

Ojcom Paulinom zdarzało się udostepniać Jasną Górę dziwnym ludziom,nie zawsze bliskim Kościołowi.Kard.Grocholewski to człowiek pełen taktu i kultury,z pewnością jakieś dobro dostrzegł w WSKSiM w Toruniu,nie jest go przecież ona pozbawiona,świat zresztą nie powinien byc postrzegany w tonacji czarno-białej.A co do okreslenia :"sekciarski charakter RM"-pojawiło się po raz pierwszy chyba u śp.ks.Józefa Tischnera.Bp Depo jest doktorem,nie zaś profesorem.Treści z homilii biskupów Deca i Depo dotyczące ochrony zycia i chrzescijańskiego oraz Maryjnego dziedzictwa Polski i Europy całym sercem akceptuję,mam jednak prawo do odrzucenia fascynacji mediami toruńskimi,wyraźnej szczególnie w przypadku biskupa świdnickiego.

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

3 godziny, 59 minut temu

A poza tym,czyż twierdzenia Ojca Dyrektora,że tylko RM jest ocaleniem,ze świat chyli sie ku upadkowi,ze tylko słuchacze RM to prawdziwi Polacy i katolicy,poza tym system biur i kół przyjaciół RM zajmujących się szerzeniem tresci radiomaryjnych i poborem datków na to medium,pozostawanie Ojca Dyrektora poza wszelką krytyką,jakakolwiek jest postrzegana jako "atak",wymknięcie się spod kontroli hierachii katolickiej w Polsce,czyz nie sa to cechy sekciarskie?

Odpowiedz

tim

2 godziny, 29 minut temu

Jarosław Kaczyński prezes PiS, były premier

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Ojcze Dyrektorze, wielebni ojcowie redemptoryści, wielebni ojcowie paulini, drodzy zebrani, szanowni państwo, bracia i siostry.
Przed chwilą śpiewaliśmy o wielkim narodzie i kiedy patrzę tutaj na was wiem, że Polska jest wielkim Narodem, że Polacy są wielkim Narodem. Są wielkim Narodem kiedy przybywają tutaj do stóp tronu Królowej Polski by się wzmocnić, by uczynić się silniejszymi, by być gotowymi do podjęcia tych wielkich zadań o których mówił tutaj ksiądz biskup, mówił ksiądz prowincjał, mówił o. Dyrektor.

Odpowiedz

tim

2 godziny, 27 minut temu

Z tym co jest polskością, z tym co stanowi, że jesteśmy Polakami. A więc jesteśmy Narodem, który może jak żaden inny w świecie kocha wolność, a tu, my Polacy, jesteśmy wolni. Tu na tej ziemi, pod jasnogórskim klasztorem, jesteśmy wolni. Wolność to także, a może przede wszystkim, prawda. I była tutaj mowa o prawdzie i ja też muszę tutaj kilka słów o prawdzie powiedzieć, bo jeżeli dzisiaj czegoś w Polsce brakuje, jeśli mamy dzisiaj jakiś wielki deficyt w naszym życiu, w naszym życiu publicznym, to jest to deficyt prawdy. O tą prawdę musimy walczyć i o tą prawdę najbardziej podstawową, tą która określa nasze człowieczeństwo, o prawdę którą głosi Kościół, o prawdę która łączy nas z Bogiem. Ale także o tą codzienną, o tą która odnosi się do wszystkiego co dzieje się w naszym kraju, a co tak często jest przekręcane, zmieniane przez tych którzy prawdy się boją, prawdy nie znają, prawdy nie chcą.

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

1 godzina, 38 minut temu

Kasprowicz,wielki Polak i wybitny poeta Młodej Polski napisał wiersz "Rzadko na moich wargach..".Radzę sobie odszukać,przeczytać i przemyśleć ten utwór...

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony