Rodzina Radia Maryja z pielgrzymką na Jasnej Górze

awo, it / matt., Jasna Góra, 2009-07-12

strona 2 z 2

Każdy z przybywających na Jasną Górę słuchaczy otrzymał symboliczny „moherowy berecik”. O. Dettlaff wyjaśnia, że ten znak „tak jak kiedyś znak Solidarności dziś gromadzi ludzi, którzy kochają Boga i Ojczyznę, i dla niej składają ofiarę ze swojego zaangażowania”. Redemptorysta podkreślił, że „moherowy beret, sympatyczny znak przez wielu wyśmiewany jest znakiem scalenia i solidarności mobilizującym do tego, by bardziej otworzyć serce na miłość Boga i Ojczyzny.

„Te bereciki mają podwójne znaczenie. Przede wszystkim trzeba być dumnym z tego, że się jest człowiekiem, człowiekiem wierzącym, Polakiem. Przez te bereciki chciałbym powiedzieć ludziom, żeby nie czuli się ludźmi jakiejś niższej kategorii, nawet gdyby ktoś chciał im to wmówić – podkreślił o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Przypomniał, że wszyscy mają tę samą godność przed Panem Bogiem. „Chodzi o to, żeby godnie się zachowywać, podnieść głowę, nie dać się zdeptać psychicznie, bo w oczach Pana Boga każdy jest cenny, każdy jest bardzo potrzebny w społeczeństwie, w Narodzie”.

Przed Mszą św. wybrane osoby rozdawały moherowe berety na placu jasnogórskim. „Chcemy zamanifestować nasze przywiązanie do wartości chrześcijańskich, narodowych, także do Matki Najświętszej, do Kościoła katolickiego”, powiedział inny redemptorysta, o. Jan Król.

„Moherowe bereciki” mają kilka centymetrów wielkości, wykonane są ręcznie z kolorowych włóczek. Wśród ich wykonawców najmłodszą była 11-letnia Faustyna a najstarszą 99-letnia słuchaczka. Ze Szczytu zabrzmiała piosenka pt. „Moherowe Bereciki” skomponowana specjalnie na 17. Pielgrzymkę Rodziny Radia „Maryja” w wykonaniu Orkiestry Koncertowej „Victoria” z Warszawy-Rembertowa.

Jak poinformowała częstochowska policja, Straż Jasnogórska oszacowała podczas mszy liczbę pielgrzymów na ok. 200 tys.

Pielgrzymka jest okazją do podsumowania dzieł związanych z rozgłośnią toruńską. Przed Mszą św. prof. Jan Szyszko poinformował o zakończeniu prac pierwszego odwiertu do źródeł geotermalnych pod Toruniem. Woda ma ok. 55 stopni Celsjusza i w pełni nadaje się do ogrzewania budynków. Już jutro rozpoczną się prace wokół drugiego odwiertu. Były minister środowiska podkreślił, że odwierty to najbardziej trafiona inwestycja w Polsce i podziękował słuchaczom toruńskiej rozgłośni za społeczną zbiórkę pieniędzy.

O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja zachęcał do modlitwy za Polskę, czytania „polskiej, ale nie polskojęzycznej prasy” i wspierania mediów katolickich. Prosił, by nie zniechęcać się trudnościami i wyliczał, że ok. 3 tys. różnych negatywnych wypowiedzi na temat Radia Maryja pojawia się w ciągu roku w różnych mediach.

Dwudniowe spotkanie odbyło się pod hasłem: „Otoczmy troską życie” i jest zawierzeniem Maryi każdego życia.

W czasie Eucharystii pielgrzymom towarzysz Krzyż Papieski – krzyż, przy którym Sługa Boży papież Jan Paweł II odprawił ostatnią - przed śmiercią - drogę krzyżową w Wielki Piątek. Krzyż Jana Pawła II został specjalnie przywieziony na pielgrzymkę.

Pielgrzymce towarzyszą stoiska telefonii „wRodzinie”. Nowa telefonia komórkowa wystartowała w sobotę, w pierwszym dniu 17. Pielgrzymki Rodziny Radia „Maryja” na Jasną Górę. „wRodzinie” to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Lux Veritatis i firmy CenterNet. W czasie pielgrzymki można zakupić okolicznościową kartę zdrapkę startową. Szczególną „promocję” przygotowano dla osób dzwoniących na antenę Radia „Maryja” i TV „Trwam” – połączenia te będą wykonywane za darmo.

Rodzinę Radia Maryja tworzy wspólnota słuchaczy Radia Maryja oraz osób identyfikujących się z poglądami prezentowanymi w tej rozgłośni. Na jej strukturę składają się m.in. Biura, Koła Przyjaciół, Koła Młodzieżowe oraz Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci. Działają one przy parafiach za zgodą proboszcza. Obecne są zarówno w Polsce jak i zagranicą. Dokładna liczba członków Rodziny Radia Maryja nie jest znana. Samego radia słucha prawdopodobnie od 1 do 1,5 mln. osób. Według różnych danych w pielgrzymkach Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę uczestniczy od 200 tys. do 0,5 mln. osób.

Komentarze (20)

daws

1 dzień, 1 godzina temu

100 tysiecy?a moze 200 lub 300?Osobiscie ufam danym biura jasnogorskiego -to od niego pochodzi ta liczba podana przez e kai?

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

21 godzin, 20 minut temu

Ze dwieście tysięcy,jak co roku...Media Rydzykowe,znane ze swej rzetelności,podają,że ponad pół miliona.

Odpowiedz

chłopak z Pragi

21 godzin, 16 minut temu

Radia Maryja będziemy bronić jak niepodległości, jeszcze bardziej. Radio Maryja jest prorokiem Polski naszych marzeń.

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

18 godzin, 52 minuty temu

Chyba Twojej Polski i Twoich marzeń,moich na pewno nie.Zdecydowanie odrzucam wizję Kościoła,Ojczyzny i świata w wersji radiomaryjnej.Sam siebie sytuuję pomiędzy mediami Rydzyka a tymi Bonieckiego.Poza tym wystarczy Chrystus i Jego Dobra Nowina,proklamowana oczywiście przez Kościół,nie neguję też roli Matki Bożej,wręcz przeciwnie,sam do Niej chodzę co roku pieszo.Nie mogę jednak zaakceptować quasi sekciarskiego charakteru radia noszącego to drogie mi Imię.Jakież to było dziś na Jasnej Górze pomieszanie:Msza Święta i inne modlitwy,sprawy biznesowe(telefonia komórkowa,SKOK),wystąpienia mędrców radiomaryjnych z ich utopijnymi koncepcjami społeczno-gospodarczymi(np."geotermia toruńska) i pobór datków na RM zwanych przez Ojca Dyrektora "różą dla Matki Bożej".

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

18 godzin, 49 minut temu

No i oczywiście show zwany "odznaczaniem moherowymi berecikami."

Odpowiedz

Stach

10 godzin, 21 minut temu

A ja lubie takie sprawy, siła w jedności, wielki dynamizm, miłosc do Ojczyzny, Boga i Koscioła to jest to co nas uratuje.

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

8 godzin, 53 minuty temu

Przed czym ma uratować?Własnie to jest istota działania O.Rydzyka:tworzenie i podtrzymywanie kompleksu oblężonej twierdzy,bezustanne wmawianie słuchaczom RM poczucia zagrożenia i kreowania swoich mediów jako jedynego ratunku.Ojciec Dyrektor chce stworzyć religijne getto z własnymi mediami,szkołami,systemem bankowym,telefonią komorkową,nawet energetyką.Nie wszystko jest dobre na tym świecie,ale czasy były i będą trudne,zadaniem chrzescijanina nie jest jednak ucieczka od tego świata w światy alternatywne(jeden z nich proponuje O.Rydzyk),ale bycie w tym swiecie i przemienianie go zaczynem ewangelicznym.

Odpowiedz

vit

8 godzin, 31 minut temu

Jak widać, "niewidzący" nie nie widzi i nie rozumie,co się z Polską dzieje!

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

7 godzin, 57 minut temu

Widzę,ale powtarzam,że czasy zawsze były trudne i nie podzielam radiomaryjnego postrzegania rzeczywistości ani nie zamierzam kisić się w Rydzykowym getcie. Obecnie główny obecnie problem i zmartwienie Ojca Dyrektora to rządy PO (sam wcale nie jestem jej zwolennikiem, zawsze głosowałem na PIS pomimo pewnych zastrzeżeń-chociażby wykonywania przezeń godowych tańców wokół RM) - wyrzekanie na "ten rząd" to stały element każdego publicznego wystąpienia Ojca Dyrektora, dzieje się przede wszystkim dlatego, że PO nie chce finansować z budżetu chorych koncepcji gospodarczych -"geotermii toruńskiej", to i chyba tylko to popieram w polityce tej partii... A PIS, jeżeli chce pozyskać ludzi młodych, powinien się odseparować od RM.

Odpowiedz

przecajo

5 godzin, 54 minuty temu

Przemku, przyjacielu, PO nie da grosza choćby O.Rydzyk odkrył tajemnicę "kamienia filozoficznego"
Twoje podejście do RM. jest całkowicie niezrozumiałe, nie chcesz nie popieraj, ale czemu atakujesz? Jest w Kościele wystarczająco ruchów żebyś znalazł jakiś dla siebie. "Moherowy" jak nazywają ma swoich zwolenników i nikomu nie powinno to przeszkadzać.
Raczej cieszyć się z sukcesu i brać wzór do działania.

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

5 godzin, 30 minut temu

To nie atak,to wrażanie własnych opinii,do czego mam prawo.A swoje miejsce w Kościele znalazłem już dawno.Uważam jednak,i to tez jest moje osobiste zdanie,że media Ojca Rydzyka raczej sprawie Kościoła nie służą...

Odpowiedz

Leszek

4 godziny, 38 minut temu

Piszesz, "utopijne koncepcje społeczno-gospodarcze (np."geotermia toruńska)", przeczytaj słowa prof.Szyszki
"Ogromny sukces geotermii toruńskiej
Rok temu podjęli Państwo wielką decyzję. Wbrew opiniom, wbrew obecnemu rządowi powiedzieliście, że geotermia będzie realizowana. Proszę sobie wyobrazić, ta inwestycja jest jednym z największych sukcesów i o tym milczą środki społecznego przekazu, środki polskojęzyczne. To przecież w ciągu jednej godziny na terenie Torunia można pozyskiwać prawie 500 m sześc. wody o temperaturze kilkudziesięciu stopni. Łatwo to przeliczyć. Aby uzyskać taką temperaturę, trzeba by zużyć energię z kilkuset wiatraków, które w tej chwili tak licznie są stawiane w Polsce. Koszt tych wiatraków to jest ponad miliard złotych. A wy, w czynie składki społecznej, dokonaliście tego za kilkadziesiąt milionów złotych. To jest ogromny sukces i za to chciałem wam serdecznie podziękować".


Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

3 godziny, 4 minuty temu

Poza tym trzeba myśleć samodzielnie,a nie wklejać cudze wypowiedzi.Odwiert wykonano kosztem drenażu portfeli zwykle niezamożnych słuchaczy RM,ale trudno,to ich sprawa,na no przeznaczają swoje pieniądze.Z moich podatków na szczęście nie poszła na to ani złotówka.

Odpowiedz

Leszek

4 godziny, 58 minut temu

quazi sekciarski charakter Radia Maryja??? Weź sobie posłuchaj homilie biskupów głoszących Słowo Boże na 17. Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja- biskupa prof. Ignacego Deca i bp. prof. Wacława Depo, poczytaj wypowiedzi hierarchów zamieszczonych w Naszym Dzienniku, wupowiedzi Ojców Paulinów, posłuchaj pięknych wypowiedzi na temat Radia Maryja Jana Pawła II, czy kard. Zenona Grocholewskiego, może wtedy ci się oczy otworzą i zobaczysz w jak wielkim błędzie jesteś.

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

4 godziny, 27 minut temu

Biskupi,jako Pasterze,probują sprowadzić RM na właściwe tory i zapobiec dalszej ewolucji w kierunku getta czy sekty.Metody te mogą być różne:albo uwypuklanie pozytywnych stron mediów Ojca Rydzyka,bo takie też są,czy też ostre napominanie,co też część biskupów czyni.Są też oczywiście wśród nich zagorzali zwolennicy mediów toruńskich.A co do wypowiedzi Jana Pawła II do Rodziny RM-wypowiadałem się na forum KAI wielokrotnie i nie będę się powtarzać.Często też wypowiedzi biskupów pod adresem RM to zwykła kurtuazja.

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

4 godziny, 23 minuty temu

Ojcom Paulinom zdarzało się udostepniać Jasną Górę dziwnym ludziom,nie zawsze bliskim Kościołowi.Kard.Grocholewski to człowiek pełen taktu i kultury,z pewnością jakieś dobro dostrzegł w WSKSiM w Toruniu,nie jest go przecież ona pozbawiona,świat zresztą nie powinien byc postrzegany w tonacji czarno-białej.A co do okreslenia :"sekciarski charakter RM"-pojawiło się po raz pierwszy chyba u śp.ks.Józefa Tischnera.Bp Depo jest doktorem,nie zaś profesorem.Treści z homilii biskupów Deca i Depo dotyczące ochrony zycia i chrzescijańskiego oraz Maryjnego dziedzictwa Polski i Europy całym sercem akceptuję,mam jednak prawo do odrzucenia fascynacji mediami toruńskimi,wyraźnej szczególnie w przypadku biskupa świdnickiego.

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

4 godziny, 4 minuty temu

A poza tym,czyż twierdzenia Ojca Dyrektora,że tylko RM jest ocaleniem,ze świat chyli sie ku upadkowi,ze tylko słuchacze RM to prawdziwi Polacy i katolicy,poza tym system biur i kół przyjaciół RM zajmujących się szerzeniem tresci radiomaryjnych i poborem datków na to medium,pozostawanie Ojca Dyrektora poza wszelką krytyką,jakakolwiek jest postrzegana jako "atak",wymknięcie się spod kontroli hierachii katolickiej w Polsce,czyz nie sa to cechy sekciarskie?

Odpowiedz

tim

2 godziny, 34 minuty temu

Jarosław Kaczyński prezes PiS, były premier

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Ojcze Dyrektorze, wielebni ojcowie redemptoryści, wielebni ojcowie paulini, drodzy zebrani, szanowni państwo, bracia i siostry.
Przed chwilą śpiewaliśmy o wielkim narodzie i kiedy patrzę tutaj na was wiem, że Polska jest wielkim Narodem, że Polacy są wielkim Narodem. Są wielkim Narodem kiedy przybywają tutaj do stóp tronu Królowej Polski by się wzmocnić, by uczynić się silniejszymi, by być gotowymi do podjęcia tych wielkich zadań o których mówił tutaj ksiądz biskup, mówił ksiądz prowincjał, mówił o. Dyrektor.

Odpowiedz

tim

2 godziny, 32 minuty temu

Z tym co jest polskością, z tym co stanowi, że jesteśmy Polakami. A więc jesteśmy Narodem, który może jak żaden inny w świecie kocha wolność, a tu, my Polacy, jesteśmy wolni. Tu na tej ziemi, pod jasnogórskim klasztorem, jesteśmy wolni. Wolność to także, a może przede wszystkim, prawda. I była tutaj mowa o prawdzie i ja też muszę tutaj kilka słów o prawdzie powiedzieć, bo jeżeli dzisiaj czegoś w Polsce brakuje, jeśli mamy dzisiaj jakiś wielki deficyt w naszym życiu, w naszym życiu publicznym, to jest to deficyt prawdy. O tą prawdę musimy walczyć i o tą prawdę najbardziej podstawową, tą która określa nasze człowieczeństwo, o prawdę którą głosi Kościół, o prawdę która łączy nas z Bogiem. Ale także o tą codzienną, o tą która odnosi się do wszystkiego co dzieje się w naszym kraju, a co tak często jest przekręcane, zmieniane przez tych którzy prawdy się boją, prawdy nie znają, prawdy nie chcą.

Odpowiedz

Przemek,Sandomierz

1 godzina, 44 minuty temu

Kasprowicz,wielki Polak i wybitny poeta Młodej Polski napisał wiersz "Rzadko na moich wargach..".Radzę sobie odszukać,przeczytać i przemyśleć ten utwór...

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony