e.kai.pl
* Serwis * Europa * Ludzie * Papież * Kultura * Książki * Biblioteka * Forum
 
O serwisie   Redakcja   Napisz  

R  E  K  L  A  M  A

licencje Microsoft


 

Jasna Góra: pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Jasna Góra, 10.07.2005

* wersja do druku

---------- | -----

Ponad 200 tys. osób zgromadziła na Jasnej Górze XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Słuchaczy Radia Maryja. Dwudniowe spotkanie, odbywające się pod hasłem: "Z Janem Pawłem II - Totus Tuus", było wielką modlitwą dziękczynną za papieża Jana Pawła II oraz prośbą o jego rychłą beatyfikację.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja rozpoczęła się 9 lipca wieczorną Mszą św. Na początku liturgii przewodniczący koncelebrze biskup drohiczyński Antoni Dydycz zaprosił do modlitwy o to, aby głos Radia Maryja i obraz Telewizji Trwam mógł docierać do wszystkich ludzkich serc.

- Jeśli ktoś chciałby sensownie służyć światu, niech czerpie natchnienie z dni, gdy miliony serc czuwały przy cierpiącym i umierającym Janie Pawle II - podkreślił w homilii bp Stanisław Stefanek. Na postawione przez siebie pytanie, czy jest możliwe, żeby atmosfera tamtych kwietniowych dni była stale udziałem mieszkańców Ziemi, kaznodzieja odpowiedział, że jest to nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne, jeśli świat chce patrzeć w przyszłość z nadzieją. - Albo świat pójdzie drogą prawdy i Ewangelii, albo będzie "brnął w coraz to nowe, sensu pozbawione dramaty" - zaznaczył biskup łomżyński.

Zastanawiając się, czego szukał świat u Jana Pawła II, gdy Papież odchodził z tej ziemi, bp Stefanek stwierdził, że "świat szukał sensu życia, świat szukał znaku nadziei". Znaleźć je można tylko u Chrystusa idąc śladami Maryi. "Potrzebujemy Ciebie, zmartwychwstały Panie" - to, zdaniem hierarchy, najkrótsze podsumowanie nauczania Jana Pawła II.

W sytuacji, gdy dla "odurzonej propagandą gawiedzi" siły zła próbują wprowadzić nową religię - laickość, w której wszystko ma być świeckie, w której nie ma miejsca dla krzyża, trzeba informować o dobru i tworzyć "wspólnoty dogadujących się ludzi" - wskazał biskup łomżyński.

Po Mszy św., koncelebrowanej m.in. przez bp. Stefanka i abp. Rogera Pirenne, metropolitę Bertoua w Kamerunie, została odmówiona modlitwa różańcowa, a następnie Apel Jasnogórski. Przez całą noc trwało czuwanie modlitewne przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

W niedzielę 10 lipca słuchacze toruńskiej rozgłośni gromadzili się na jasnogórskich błoniach już od wczesnych godzin rannych. O godz. 8.15 odśpiewano godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, po czym wierni słuchali fragmentów homilii Jana Pawła II. Następnie na jasnogórskim szczycie została odprawiona uroczysta Eucharystia, koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Stanisława Napierały.

- Zachowajcie swoją narodową tożsamość, przecież jesteście narodem uczonych, świętych, artystów i bohaterów. Bądźcie sobą, bo bezbożni, a bogaci są jak jamochłony i wchłoną was, słabych i nijakich - apelował w homilii biskup pomocniczy diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. Prosił, by Polacy byli sobą w mowie, modlitwie, obyczajach i strojach. Ubolewał, że Polska "wymiera i umiera" poprzez niszczenie rodziny i jest to gorsze niż terroryzm.

Hierarcha pytał, czy na długo pozostaną w nas przeżycia po śmierci Ojca Świętego. "Gdy ojciec domu umiera, dzieci muszą być samodzielne i mądre, zachowajcie więc pamięć i tożsamość" - wołał bp Zawitkowski i podkreślił, że zachować pamięć i tożsamość można jedynie przez wierność Bogu.

- Polaka dała światu wielkiego Papieża, ale czy sama będzie wielka? - zastanawiał się kaznodzieja. - Zachowajcie tożsamość, bądźcie sobą, zachowajcie wiarę w jedynego Boga" - wzywał hierarcha.

Trzynaste spotkanie Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze zakończy się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja odbywała się pod hasłem: "Z Janem Pawłem II - Totus Tuus". Jak powiedział dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk, "przez Ojca Świętego sam Pan Bóg daje nam drogę wyjścia z różnych represji. Patrzymy na Ojczyznę, na siebie, na różne kryzysy i tylko wtedy, gdy jak Jan Paweł II cali oddamy się Matce Bożej, gdy każdy z nas powie: «Totus Tuus», tylko wtedy możliwa będzie odmiana w nas i w całej Polsce". Założyciel rozgłośni podkreślił, że pielgrzymka jest modlitwą o całkowite oddanie każdego z nas, przez ręce Maryi, Bogu.

Mimo ulewnego deszczu słuchacze Radia Maryja trwali na wspólnej modlitwie, obok intencji ogólnych, prosząc we własnych. "Dla mnie to pogłębienie wiary, jesteśmy szczęśliwi, że tu jesteśmy" - powiedziała Anna z Łodzi. Andrzej z Lublina stwierdził, że dziękuje Bogu za Radio Maryja, które dodaje mu sił do codziennego życia. Wanda, mieszkająca od wielu lat w Anglii, podkreśliła, że dzięki rozgłośni toruńskiej jest bliżej Polski.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja przebiegała w obecności specjalnie przywiezionej z prywatnej kaplicy papieża Jana Pawła II kopii jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.

Zgromadzeni na Jasnej Górze pielgrzymi wystosowali telegram do papieża Benedykta XVI, w którym wyrazili wdzięczność za rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II i zapewnili o modlitwie w intencjach papieża i Kościoła powszechnego.

Radio Maryja nadaje nieprzerwanie od 8 grudnia 1991 r. Codziennie odbiera je około 6 mln słuchaczy w kraju i zagranicą.

KAI (it, im, pb //mr)

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

W internecie:

Radio Maryja

__________

Zobacz także:

Bp Stefanek do Rodziny RM: świat szuka sensu życia (09.07.2005)

Podwórkowe Kółka Różańcowe pielgrzymowały na Jasną Górę (12.06.2005)

Pielgrzymka młodych słuchaczy Radia Maryja (28.05.2005)

Radio Maryja zachowa status nadawcy społecznego (23.03.2005)

Abp Gołębiewski o Zespole Duszpasterskiej Troski (22.03.2005)

więcej ...

__________

Podyskutuj na forum:

Media

__________

Więcej informacji...

____________________

* Zapraszamy na Forum!

Piotr Adamczyk jako Karol Wojtyła

* Piotr Adamczyk o roli Wojtyły

* Papieski sekretarz obejmuje Kraków

* Krawczyk śpiewa Janowi Pawłowi II

* BEATYFIKACJA: można zaczynać

* Pierwsza audiencja

* Inauguracja pontyfikatu

* HABEMUS PAPAM!

* Spoczął u św. Piotra

* Święty! Święty! - domagali się pielgrzymi

* Pogrzeb Papieża: 200 delegacji, 2,5 mln wiernych

* Święto Miłosierdzia Bożego - ustanowił je Jan Paweł II

-----------

Serwis | Chrześcijańska Europa | Ludzie | Papież | Kultura | Książki | Biblioteka | Forum | O serwisie | Redakcja

© 2001-2005 Katolicka Agencja Informacyjna
Wszelkie prawa zastrzeżone. Publikowanie, przedrukowywanie, powielanie lub wykorzystanie tekstu w pracy redakcyjnej bez zgody KAI - zabronione.