e.kai.pl
* Serwis * Europa * Ludzie * Papież * Kultura * Książki * Biblioteka * Forum
 
O serwisie   Redakcja   Napisz  

 

Młodzi Słuchacze Radia Maryja na Jasnej Górze

Jasna Góra, 25.05.2003

* wersja do druku

* skomentuj

---------- | -----

Ponad 20 tys. młodych ludzi spotkało się na Jasnej Górze na pielgrzymce V Pielgrzymce Młodych Słuchaczy Radia Maryja. Młodzież modliła się o dobre rozeznanie swoich powołań, a także w intencji rodzin, które dopiero mają być założone.

Pielgrzymka stała się okazją do testu Telewizji "Trwam" - relacje z niej przekazano za pomocą łączy satelitarnych.

Pielgrzymka, organizowana w Roku Różańca Świętego, była wołaniem młodzieży o pokój na świecie, w obliczu niebezpieczeństwa wojny i za rodziny, które dziś są wielorako zagrożone. Każdy młody człowiek przywiózł własnoręcznie wykonany różaniec, który podarował drugiej osobie, która zobowiązała się do modlitwy w jego intencji przez cały najbliższy rok.

- Chcieliśmy, aby młodzi mieli jakiś osobisty wkład w organizację tej pielgrzymki - tłumaczył o. Piotr Andrukiewicz, odpowiedzialny w Radiu "Maryja" za redakcję młodzieżową. - Pamięć o tym, że ktoś za mnie modli się cały rok jest impulsem, aby również pamiętać o wzajemnej modlitwie. Równocześnie jest to okazja, aby nawiązać bliższe więzy ze sobą - podkreślił o. Piotr.

Jak zwykle na program pielgrzymki złożyły się świadectwa, wspólne śpiewy, modlitwy, a nade wszystko Eucharystia, która stanowiła centrum spotkania. Mszy Świętej przewodniczył i homilie wygłosił ks. bp Edward Dajczak - biskup pomocniczy zielonogórsko-gorzowski, znany duszpasterz młodzieży, współorganizator "Przystanku Jezus". W homilii biskup zachęcał, by młodzi umieli przeciwstawić się temu, co niesie świat. - Nie można poddać się światowym trendom "bo tak się żyje". Chcę wam dzisiaj powiedzieć, że można inaczej - mówił. - Wiem, że nie jest to łatwe. Będziecie mieli pokusę, aby się nie odzywać, aby nie protestować, aby nie żyć inaczej. Bóg was wezwał i musimy pozwolić mu wypisać na naszych sercach kilka wersetów Ewangelii i musimy mieć odwagę ich nie zamazywać, kiedy wrócimy do domu. Nie dajcie sobie wydrzeć nadziei - podkreślił ks. bp Dajczak.

W czasie liturgii nastąpiło ponowienie Aktu Oddania Matce Najświętszej, a po jej zakończeniu młodzi rozważali jedną z tajemnic różańcowych - Wesele w Kanie Galilejskiej.

Jak zwykle młodym towarzyszyły znane zespoły młodzieżowe oraz duszpasterze. W tym roku zaproszono muzyków z zagranicy, byli to: Sal Solo z USA i Roberto Bignoli z Włoch. Śpiewał także Tomek Kamiński.

- Chciałem się tu spotkać z młodymi z całego kraju, którzy podobnie jak ja i moi przyjaciele odmawiają różaniec. Chcieliśmy się wymienić tymi różańcami, aby ta modlitwa nas wszystkich połączyła - stwierdził uczestniczący w pielgrzymce Łukasz z Tczewa.

Młodzieżowe Koła Przyjaciół Radia Maryja to spontanicznie powstające grupy młodych słuchaczy Radia Maryja. Koła realizują program formacyjny proponowany przez Radio Maryja, który odbywa się w małych grupach według metody ewangelicznej rewizji życia wypracowanej i owocnie stosowanej przez wiele wspólnot chrześcijańskich. Opiera się ona na trzech podstawowych zasadach: widzieć, ocenić, działać. Spotkania odbywają się w cyklu dwutygodniowym, uzupełniane są o konkretne propozycje działań, stosownie do odczytywanych wyzwań i znaków czasu. Koła powstają po uzgodnieniu z proboszczem i z Radiem Maryja.

Według informacji dostępnych na stronie internetowej Radia Maryja, w Polsce istnieje 56 Kół młodzieżowych skupionych w 8 ośrodkach: bydgoskim, warszawskim, olsztyńskim, lubelskim, wrocławskim, poznańskim, krakowskim i katowickim.

KAI (rł, jw //mr)

W internecie:

Radio Maryja

__________

Zobacz także:

Młodzież idzie po trzeźwość (14.07.2003)

Rodzina Radia Maryja na Jasnej Górze (13.07.2003)

Pisanie ikon jest modlitwą... (11.07.2003)

Dlaczego młodzież chce studiować teologię? (03.07.2003)

Drohiczyn: inauguracja TV Trwam (11.06.2003)

więcej ...

__________

Podyskutuj na forum:

Media katolickie

__________
____________________

* Komentarze

Zamieszczone tu komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Katolicka Agencja Informacyjna nie odpowiada za ich treść ani się z nimi nie utożsamia. KAI zastrzega sobie prawo do wstrzymania niektórych komentarzy, szczególnie, gdy są one wulgarne, naruszają dobre imię innych osób, służą rozpowszechnianiu pomówień lub nie są związane z tematem.

* Przepraszamy.
Dodawanie komentarzy jest tymczasowo niedostępne.

Zapraszamy na Forum!

m. Teresa (fot. AFP)

* Beatyfikacja Matki Teresy

* Papież: Chrystus nadzieją Europy

* Zmarł bp Andrzejewski

* Papież o pojednaniu polsko-ukraińskim

* Pisanie ikon jest modlitwą

* Uwaga na sekty!

* Zakończył się festiwal Song of Songs

* Parafiada 2003

* Oferta firmy HEWLETT-PACKARD dla parafii

-----------

Serwis | Chrześcijańska Europa | Ludzie | Papież | Kultura | Książki | Biblioteka | Forum | O serwisie | Redakcja

© 2001-2003 Katolicka Agencja Informacyjna
Wszelkie prawa zastrzeżone. Publikowanie, przedrukowywanie, powielanie lub wykorzystanie tekstu w pracy redakcyjnej bez zgody KAI - zabronione.