e.kai.pl
* Serwis * Europa * Ludzie * Papież * Kultura * Książki * Biblioteka * Forum
 
O serwisie   Redakcja   Napisz  

 

Radio Maryja na Jasnej Górze

Jasna Góra, 14.07.2002

* wersja do druku

* skomentuj

---------- | -----

Do "modlitewnego szturmu" w sprawie odwołania do Boga w przyszłej konstytucji Unii Europejskiej wezwał 14 lipca słuchaczy Radia Maryja bp Stanisław Napierała. 200 tys. przyjaciół i pracowników radia zebrało się 13-14 lipca na Jasnej Górze na jubileuszowej, dziesiątej już pielgrzymce.

Msza św. odprawiona 14 lipca na jasnogórskim szczycie zgromadziła - jak stwierdziło biuro prasowe Jasnej Góry - 200 tys. pracowników i sympatyków rozgłośni. Natomiast Radio Maryjo w komunikacie z uroczystości podało, że uczestniczyło w niej ponad 500 tys. osób. Słuchacze Radia Maryja przyjechali do sanktuarium z transparentami, znakami i flagami.

Wraz z siedmioma biskupami Mszę św. koncelebrowało - poinformowało Radio Maryja - ponad 130 kapłanów z Polski, a także z Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Francji i Stanów Zjednoczonych. Podczas Eucharystii dyrektor radia o. Tadeusz Rydzyk oddał Matce Bożej Rodzinę Radia Maryja. W 85. rocznicę objawień fatimskich pielgrzymi ofiarowali Matce Bożej złoty różaniec, wykonany z pierścionków i obrączek ofiarowanych przez słuchaczy. Różaniec zostanie umieszczony na ołtarzu cudownego obrazu. Na zakończenie biskupi poświęcili wóz do satelitarnych transmisji Radia Maryja.

Biskup kaliski Stanisław Napierała w kazaniu mówił o problemach nowej ewangelizacji w jednoczącej się Europie. - Zachodzi obawa, że lansowana dziś forma zjednoczenia Europy zawiera ukryte dążenie do stworzenia podstaw prawnych dla nowego, strukturalnego ateizmu na naszym kontynencie - stwierdził. Jak bowiem inaczej odczytywać - pytał retorycznie - uparte pomijanie nawet wzmianki o Bogu w Karcie Praw Podstawowych, która ma być podstawą przygotowywanej obecnie przyszłej konstytucji UE? - Nie chodzi o jakieś przeoczenie, lecz o rozmyślne pomijanie Boga - podkreślił.

Konstruktorzy dzisiejszej Unii Europejskiej niestety ideowo odeszli od jej pierwszych twórców, którzy byli ludźmi wierzącymi - ubolewał bp Napierała. Chcą budować jedność Europy na trzech rzeczach: ekonomii, polityce i konsumpcyjnym modelu życia. Tymczasem wizja jedności opartej na materializmie jest złudna i niebezpieczna. - Historia uczy nas, że budowanie bez Boga nie może się bowiem powieść, a cenę zapłacą ludzie - zwłaszcza najbiedniejsi - podkreślił. W XX wieku doprowadziła do stworzenia w Europie absurdalnych praw, często wewnętrznie sprzecznych, jak np. legalizacja eutanazji, klonowania i związków osób tej samej płci z prawem do adopcji dzieci.

Co powinni czynić ludzie wierzący w obliczu ateizacji grożącej przyszłej jedności Europy? - zastanawiał się bp Napierała. - Niech Rodzina Radia Maryja rozpocznie modlitewny szturm za wstawiennictwem Matki Bożej, aby w konstytucji przyszłej, uczciwie zjednoczonej Europy nie zabrakło imienia Bożego - powiedział kaznodzieja. Jest to bowiem - jak stwierdził - walka o wielką sprawę. Po drugie - zarówno duchowni, jak i świeccy powinni jasno i zdecydowanie domagać się odniesienia Boga w przyszłej konstytucji Europy. Bóg nie może być przedmiotem przetargu w negocjacjach. - Milczące godzenie się na pominięcie Boga, żeby tylko nie zniechęcać rozmówców, to błędna taktyka. Chodzi bowiem o wartość najwyższą - fundament i źródło wszelkich wartości - stwierdził. - W końcu trzeba być gotowym powiedzieć "nie", gdyby zignorowano prośby i zlekceważono doświadczenie historii - powiedział bp Napierała. Jak stwierdził, nie można wtedy "wchodzić w układy i unie".

KAI (jw, it //wo)

Zobacz także:

Moralny kryzys kapitalizmu (19.07.2003)

Włochy chcą zapisu o chrześcijańskich korzeniach w konstytucji UE (17.07.2003)

Kard. Lehman: jest jeszcze szansa na invocatio Dei (13.07.2003)

Rodzina Radia Maryja na Jasnej Górze (13.07.2003)

Papież: Chrystus nadzieją Europy (13.07.2003)

więcej ...

__________

Podyskutuj na forum:

Europa

Media katolickie

__________
____________________

* Komentarze

Zamieszczone tu komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Katolicka Agencja Informacyjna nie odpowiada za ich treść ani się z nimi nie utożsamia. KAI zastrzega sobie prawo do wstrzymania niektórych komentarzy, szczególnie, gdy są one wulgarne, naruszają dobre imię innych osób, służą rozpowszechnianiu pomówień lub nie są związane z tematem.

trzeźwo myśląc(y)

jeżeli chcemy

żeby Europa odwoływała się do Boga to dlaczego tylko do Boga katolickiego?

Staszek

Alleluja i do przodu

Gratulacje dla Radia Maryja, okazuje sie jeszcze raz, ze pan Bog posluguje sie malymi ludzmi do wielkich rzeczy. Wyobrazmy sobie co by sie dzialo w Polsce, gdyby nie bylo RM. Kto by walczyl o sprawy polskie, z cala pewnoscia, nie komunisci, ktorzy teraz sa najwiekszymi bisnesmenami w Polsce (umieli sie ustawic). Alleluja i do przodu ojcze Tadeuszu !!!

Tradyc

Piękny i wielki

sukces O.Tadeusza Rydzyka -GRATULACJE.Mimo tylu przeszkód stawianych przez czerwonych róźowych i niektórych abp. bp. RADIO MARYJA odbywa już 10 pielgrzymke na Jasną Górę. PS. Podobn katolicka i niezależna TV Puls nic nie informowała na temat tej pielgrzymki w swoich wiadomościach-czyżby cenzura "różowych" .

Wojtek(pow. Wołomin)

Więc jednak nie powinniśmy wchodzić do Unii?

Moim zdaniem, nawet jeżeli w konstytucji Unii Europejskiej znalazłby się zapis odnoszący się do Boga, czy ogólnie do korzeni chrześcijańskich Europy, to jest to za mało, aby iść do Unii. Uważam, że nawet dla ateisty, jednak bystrego w obserwacji życia publicznego, Unia jawi się jako rażąco niesprawiedliwa biurokracja, chora w swej istocie i stanowiąca dziwoląg, który na dłuższą metę nie ma racji bytu.

Marzenna

TV

W "wiadomościach" o 19.30 - o tej pielgrzymce głucha cisza. Ale o głupawym święcie piwa w Moskwie itp. - mówiono! Oj!

Elsa

Dziwna ta Unia.

Wspólna Europa to filozofia grecka, prawo rzymskie i wartości ewangeliczne.

Marzenna

Papierek lakmusowy

Żal mi TV Plus, bo nie zrobiła tego, co powinna była zrobić... Żal mi biskupów, którzy nie zauważyli swoich wiernych na Jasnej Górze... Żal mi zamknietych na oczywistość religijności i zmysłu wiary Polaków. Zgadzam się z Wojtkiem!

mm

Do "trzeźwo myśląc(y)ego

Jak zwylke jesteś pierwszym komentatorem i jak zwykle "bardzo" nieżyczlliwym" - kto Ci za to płaci?

Andres

do trzeźwo(?) myślącego

Bo tylko taki Jest!

trzeźwo myśląc(y)

Nieszczęśćie

ludzi polega na tym że każdy wierzy że tylko jego Bóg jest prawdziwy i chce narzucić innym wiarę w niego.

Marzenna

Bóg Jedyny!

Dla "Trzeźwo myślącego" jest wielu bogów. Niech mu bedzie, skoro sie upiera i jeszcze mnie oskarży o nawracanie go na siłę. Ale Bóg w Trójcy Świętej jest jeden Jedyny i nie ma innego!!! I ten Bóg jest Bogiem chrześcijan. Wierzyć w Niego jest SZCZĘŚCIEM. Może Pan się złościć na ten fakt, ale to do niczego Pana nie doprowadzi. Cieszę się, że Pan czyta KAI, ale chciałabym, by tak jak katolicy są otwarci na Pana, podejmując dyskusje, Pan otworzył się na katolików. Szczęść Boże!

trzeźwo myśląc(y)

mm

Jestem nieżyczliwy? Dlaczego dlatego że uważam że każdy ma prawo wierzyć w to co chce i że uważam że nie można nikomu narzucać swojej wiary. W EU mieszka dużo wyznawców Islamu, Buddyzmu tak samo jak ateistów itp. konstytucja UE to też ich konstytucja.

Andres

znowu do trzeźwo(?) itd.

Więc wprowadzenie Boga jest narzucaniem poglądów? Problem w tym, że niewprowadzenie - również!

trzeźwo myśląc(y)

Marzenna

nie mówiłem nigdy że jest wielu Bogów, mówiłem że każdy wierzy w coś innego i ma do tego prawo i nikt mu nie może narzucać w co ma wierzyć. Jak by się Pani czuła np. gdyby w konstytucji EU zapisano odwolanie do Buddy czy do Mahometa nie protestowała by Pani bo była by dyskryminowana?

mysz

trzeźwo myślący

Twierdzić,że "każdy ma prawo wierzyć w to co chce i nie można nikomu narzucać swej wiary" to zupełnie co innego niż twierdzić, że "nie tylko jeden Bóg jest prawdziwy". Zupełnie co innego. Więc które twierdzenie wybierasz?

T.M

mysz

mówiąc że "tylko jego Bóg jest prawdziwy" miałem raczej na myśli że każdy wierzy że tylko jego wyobrażenie o Bogu jest prawdziwe" i do tego każdy ma prawo ale nikt nie ma prawa narzucać mi swojej wiary czy religii

mysz

T.M. - wiem co miałeś na myśli

wiem, wiem, ale uzmysławiam Ci, że zawarłeś naraz kilka twierdzeń niezgodnych ze sobą, choć trochę pokrewnych. Stąd moje pytanie. Bo ja np. wierzę,że Jest Jeden-Trójjedyny, ale jestem przeciwna narzucaniu komukolwiek wiary. To On daje ŁASKĘ wiary wiec poznania Że On Jest i Kim jest; Łaska nie jest ludzką zasługą wiec nie da sie wymusić

T.M

mysz

"każdy ma prawo wierzyć w to co chce i nie można nikomu narzucać swej wiary" "nie tylko jeden Bóg jest prawdziwy". Te dwa pojęcia się nie wykluczają

mysz

T.M.

owszem, nie wykluczają się, ale również - i to chciałam podkreślić - nie wynikają z siebie. Bo można zgadzać sie z jednym, nie zgadzając się z drugim

hr Henryk

do Trzeżwo Myślącego

Arystoteles to Ty nie jesteś...

willy

200 tysiecy?

Był podobno pełny plac pod szczytem, a wtedy wg o.paulinów jest obecnych od 300-350 tysięcy. Skąd więc - Szanowna Redakcjo - ta kalkulacja na 200 tysięcy?

ad (e.kai.pl)

Do p. Willy'ego

Informację o 200 tys. osób na Jasnej Górze mieliśmy - jak zawsze - od Biura Prasowego Jasnej Góry, prowadzonego przez ojców paulinów. Uważamy, że jako tamtejsi mieszkańcy, ojcowie są najwiarygodniejszym źródełm takich informacji. Pozdrawiamy serdecznie

stan

Do e.kai.pl

Radio Jasna Góra podaje kilkaset tys. pielgrzymów, można sprawdzić. Od kiedy 200tys. = kilkaset tys.?

wilku

Rodziny Radia Maryja

Z boku (bo nie słucham tego radia - nie podoba mi się tembr głosu prowadzących) wygląda to jakby Rodziny Radia, a Maryja gdzieś na szarym końcu. Takie odnoszę wrażenie. Nie jestem przeciw skupianiu się wokół Maryi (bo Ona nigdy Boga nie przesłania), tylko skupianiu się wokół radia, a ci którzy go nie słuchają są odcięci od jedynego źródła wiedzy o Polsce (bo i takie rzeczy słyszałem od sympatyków Radia Maryja zbierających datki na jego działalność).

ad (e.kai.pl)

Do p. Stana

Współautorką tej depeszy i naszą reporterką z miejsca zdarzenia była dziennikarka Radia Jasna Góra, podpisana jako "it".Stale współpracujemy z tym Radiem, wiadomości o wydarzeniach na Jasnej Górze czerpiemy od nich.Depeszę przysłaną nam przez dziennikarkę Radia Jasna Góra uzupełniliśmy w tym wypadku o informacje podane w Komunikacie przysłanym nam przez Radio Maryja

Sceptyk

Trzeźwo (?) myślący

Skąd ty znasz tekst konkstytucji UE? Takiego czegoś nie ma i być nie może. Podaj mi zatem twoje brzmienie tej konstytucji, bo też chciałbym je przeczytać.

Sceptyk

Trzeźwo (?) myślący

Skąd ty znasz tekst konkstytucji UE? Takiego czegoś nie ma i być nie może. Podaj mi zatem twoje brzmienie tej konstytucji, bo też chciałbym je przeczytać.

T.M

sceptyk

kiedy ja napisałem że znam tekst konstytucji UE?

jar

KAI

Bądźcie prawdzwi i cieszcie się dobrem czynionym przez różnych ludzi i różne formacje. "Odgryzanie" się jest niepoważne, nie przystoi Agencji.

rj

A o spotkaniu Odnowy

a o spotkaniu Odnowy w Duchu Sw. ani słowa . Cenzura ?

* Przepraszamy.
Dodawanie komentarzy jest tymczasowo niedostępne.

Zapraszamy na Forum!

m. Teresa (fot. AFP)

* Beatyfikacja Matki Teresy

* Papież: Chrystus nadzieją Europy

* Zmarł bp Andrzejewski

* Papież o pojednaniu polsko-ukraińskim

* Pisanie ikon jest modlitwą

* Uwaga na sekty!

* Zakończył się festiwal Song of Songs

* Parafiada 2003

* Oferta firmy HEWLETT-PACKARD dla parafii

-----------

Serwis | Chrześcijańska Europa | Ludzie | Papież | Kultura | Książki | Biblioteka | Forum | O serwisie | Redakcja

© 2001-2003 Katolicka Agencja Informacyjna
Wszelkie prawa zastrzeżone. Publikowanie, przedrukowywanie, powielanie lub wykorzystanie tekstu w pracy redakcyjnej bez zgody KAI - zabronione.