Gazeta Wyborcza >  Polecamy

A A A Poleć znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum Gazeta Wyborcza RSS

Największy ekspert od o. Rydzyka

Jacek Hołub, Toruń
2008-07-09, ostatnia aktualizacja 2008-07-09 09:06

Zobacz powiększenie
Fot. Robert Górecki / AG

Kiedy już wykąpie syna Filipa, siada przy biurku i włącza notebooka. Całą dobę nagrywa audycje Radia Maryja. Potem odsłuchuje na dwu-, trzykrotnej prędkości. Kiedy trafia na coś ciekawego, zwalnia.

- Napisałem program komputerowy, który umożliwia przesłuchiwanie na przyspieszonych obrotach - chwali się Rafał Maszkowski. Taki wieczorny seans z Radiem Maryja zajmuje mu kilka godzin. Każdego dnia. Często do późna w nocy. Maszkowski wybiera potem najostrzejsze fragmenty, opisuje je i wrzuca na swoją stronę w internecie: radiomaryja.pl.eu.org. Czasem dodaje swoje analizy. Na przykład "Obraz Żydów w Radiu Maryja", który Maszkowski napisał dla "Kwartalnika Historii Żydów".

- Radio z Torunia to pana obsesja? - pytam.

- Sam nie wiem, jak to nazwać - uśmiecha się Maszkowski. - Może pan mi podpowie?

Paranoja i Radio Maryja

Inny tekst ze strony Maszkowskiego: „Siedem elementów paranoi - klucz do Radia Maryja”. To zbiór cytatów z książki amerykańskich psychologów Roberta Robinsa i Jerrolda Posta pt. „Paranoja polityczna. Psychopatologia nienawiści”. Jego zdaniem ich diagnozy świetnie pasują do rozgłośni o. Rydzyka. Śródtytuły: „podejrzliwość”, „mania wielkości”, „myślenie urojeniowe”. „Paranoik z góry zna »prawdę « i szuka jej potwierdzenia. Nie dąży do potwierdzenia lub obalenia hipotezy. (...) W swych poszukiwaniach wybiera tylko te »dowody «, które przemawiają za jego przekonaniem o zagrożeniu”. „Pierwszą cechą, jaka rzuca się w oczy nawet przy przypadkowym zetknięciu z paranoikiem, jest nie tyle jego przekonanie o spisku czy arogancja, ile generalnie wrogie nastawienie do świata”. Rozmawiam z żoną Maszkowskiego - Wiesławą.

- Jak pani to znosi?

- Kiedyś rzuciłam pomysł, żeby założyć stowarzyszenie żon poszkodowanych przez Radio Maryja - śmieje się. - Czasem mam wrażenie, że radio jest dla niego najważniejsze. Ale Rafał jest rewelacyjnym ojcem, poświęca dziecku więcej czasu niż standardowy tatuś. Tylko niekiedy mam obawy, że dziecko zostanie skojarzone z tym, co robi i ktoś będzie się go czepiał.

- Odetchnęłaby pani, gdyby przestał się zajmować Rydzykiem?

- Jak go znam, zająłby się równie opętańczo czymś innym.

Czy Żydzi kierują masonami, czy masoni Żydami?

Rozmawiamy w knajpce na toruńskiej starówce. W jasnej, odprasowanej koszuli z krótkim rękawem sprawia wrażenie pedanta. Je małymi kęsami sałatkę grecką. Uśmiecha się rzadko. Spogląda zza okularów w cienkiej oprawce. Łysawy. Rafał Maszkowski ma 41 lat, jest informatykiem z Piaseczna, pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Administruje superkomputerami oraz częścią serwisów publicznych ICM.

Stację ojca Rydzyka bada od dekady. Zgromadził tysiące godzin nagrań. Na stronie udostępnia ok. tysiąca minut, ponad sto fragmentów. Podzielił je na kategorie, m.in.: "skrzywienia ideologiczne", "ksenofobia", "pochwała przemocy". Dokumentuje zarzuty wobec stacji: o bezprawne nadawanie reklam, nieuczciwą propagandę, kłamstwa i łamanie etyki dziennikarskiej.

- Istnieje tajny plan, który ma doprowadzić do tego, że za kilkanaście lat Polska będzie miała 15 mln ludzi. Reszta zostanie wymordowana. Jądrem tego międzynarodowego spisku są masoni. I Żydzi. Nie doszedłem jeszcze do tego, czy to Żydzi kierują masonami, czy masoni Żydami, ale działają razem... Ciekawe, prawda? - pyta Maszkowski. - To słowa z anteny. Jądro ideologii Radia Maryja.

Praca to niesłychana

Pytam: - Dlaczego uważa pan, że Radio Maryja jest niebezpieczne?

Maszkowski: - Grupa, która chce nas uratować przez katastrofą, ma pokusę, żeby stanąć ponad moralnością i prawem. I tej pokusie ulega. Trudno nie użyć wszelkich dostępnych środków w walce ze zbrodniczymi masońskimi intrygami... No i ludzie. Propagowanie radiomaryjnych poglądów i próby werbowania nowych zwolenników angażuje mnóstwo czasu ludzi, którzy mogliby robić coś konstruktywnego, a zasklepiają się w nieufności do świata.

- Pan Rafał wykonuje niesłychanie dobrą, organiczną pracę - ocenia Helena Datner, historyk i socjolog, b. przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. - Działa z własnej motywacji, bez ochrony żadnej organizacji, bo uważa to za słuszne. To budzi szacunek.

- To największy w Polsce ekspert od Radia Maryja - uważa Marcin Kornak, naczelny antyfaszystowskiego magazynu "Nigdy Więcej". - Politycy, którzy zbijają kapitał na współpracy z o. Rydzykiem, powinni być konfrontowani z faktami ujawnianymi na stronie Maszkowskiego. Wówczas musieliby zweryfikować swoje opinie. Spróbowałem takiej konfrontacji. Poprosiłem o lekturę strony Zbigniewa Girzyńskiego, toruńskiego posła PiS i współpracownika o. Rydzyka. Odmejlował: - Zerknąłem na to, nie ma czego komentować, uwiarygodniałbym tylko jakiegoś gostka, który ma chyba problemy wewnętrzne.

Mój dziadek słuchałby Radia Maryja

Dziadek Maszkowskiego, Bohdan Biernacki, był endekiem. Prowadził sklep, ogłaszał się w piśmie Obozu Narodowo Radykalnego "Falanga". Zmarł kilkanaście lat przed urodzeniem Maszkowskiego: - Pewnie byłby sympatykiem Radia Maryja.

Źródło: Gazeta Wyborcza
  • Największy ekspert od o. Rydzyka buttercuo 09.07.08, 11:35

    Janusz15 - mam nadzieję że na sądzie ostatecznym podasz rękę Jezusowi mimo tegoże urodził się w społczności żydowskiej i nie oplujesz Maryji która żydówką bezwątpienia była.A poważnie - 60 »

  • A największy ekspert od Adama Michnika to... yzek 09.07.08, 12:53

    ... Rafał Ziemkiewicz, jeśli przyjąć kryteria tego tekstu.»

  • Normalnie jakiś chory człowiek!! 4jja 09.07.08, 15:51

    proponuje sie leczyc i to szybko, bo cierpi człek na manie prześladowczą... dziennik czy wiadomości też oglada się codziennie,,,a może to też nienormalne??? może ktoś znajdzie się kto to »

Wideo dnia: Węglarczyk o tarczy po decyzji Czechów