http://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://bi.gazeta.pl/im/6/6164/m6164086.gif/i/obrazki/google_search/google.gif

Gazeta.pl > Gazeta Wyborcza >  Świat >  Brazylia

A A A

Redemptoryści (spoza Polski) odcinają się od Tadeusza Rydzyka

tłum. tobi
2009-08-09, ostatnia aktualizacja 2009-08-09 19:15

Redemptoryści przepraszają za ojca Tadeusza Rydzyka. - Czy on wie, że bezmyślne słowa powodują ból, a nawet śmierć? - pisze przełożony redemptorystów w Brazylii o niedawnje kpinie Rydzyka z czarnoskórego zakonnika.

List opublikowany w
List opublikowany w "The Tablet" (8 sierpnia 2009)
Środa Popielcowa u redemptorystów na południe od Manili na Filipinach
Fot. BULLIT MARQUEZ AP
Środa Popielcowa u redemptorystów na południe od Manili na Filipinach
Brytyjski tygodnik katolicki "The Tablet", który jest jedną z najpopularniejszych gazet katolickich na świecie, opisał niedawno rasistowski żart Tadeusza Rydzyka podczas pielgrzymki słuchaczy Radia Maryja na Jasną Górę. - Boże, gdzieś ty się nie mył? Choć tutaj bracie! On się nie mył wcale, zobaczcie! - wołał szef Radia Maryja na widok czarnoskórego zakonnika. Wtórowały mu śmiechy i oklaski pątników.

List opublikowany w "The Tablet" (8 sierpnia 2009)

My, misjonarze redemptoryści z podprowincji Fortaleza w Brazylii oraz członkowie światowej rodziny św. Alfonsa [założyciela redemptorystów - red.] całkowicie odcinamy się od prześmiewczego i infantylnego zachowania naszego współbrata Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja.

Charyzmatem redemptorystów jest głoszenie Słowa Bożego wszystkim narodom z jak największą miłością i szacunkiem. Dlatego w osłupienie wprawiły nas lekceważące i rasistowskie uwagi br. Rydzyka. A przecież dyrektor potężnej radiostacji, która poprzez swą nazwę jest oddana Matce Odkupiciela, musi być świadomy swej odpowiedzialności wobec sióstr i braci na całym świecie.

Czy on zdaje sobie sprawę, że takie bezmyślne słowa powodują ból, a nawet śmierć? Jako jego bracia redemptoryści z północno-wschodniej Brazylii odrzucamy z największą siłą ignorancję i rasizm okazany przez br. Tadeusza. Jesteśmy tym zawstydzeni, silnie dotknięci i - jako cząstka Ludu Bożego - przepraszamy nasze siostry i braci oraz prosimy ich o wybaczenie.

Brian Holmes, CSsR

przełożony podprowincji redemptorystów w Fortaleza, Brazylia


Tekst (j. ang) w tygodniku "The Tablet"

Źródło: Gazeta Wyborcza

Ocena:

słabe

nic specjalnego

dobre

bardzo dobre

znakomite

4,6

88 głosów

Rozpoznano piąty głos w kokpicie

Piąty głos - osoby spoza załogi, która przed lądowaniem weszła do kabiny - najprawdopodobniej należy do dyrektora protokołu dyplomatycznego Mariusza Kazany z MSZ

Gazeta Wyborcza
Newsletter

Nie przegapisz żadnej wiadomości. Zamów codzienny newsletter z najnowszymi informacjami Gazety Wyborczej Zobacz przykład